O kilka kroków od samodzielnego chodzenia

Justyna Korzeniak 2017-02-14 20:45

RAFAKO Półmaraton Racibórz

Po 16 tys. zł udało się zebrać podczas minionych edycji RAFAKO Półmaraton Racibórz. Kwoty te przekazano na sprzęt i rehabilitacje Wiktorii i Jurka, podopiecznych Towarzystwa Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. Dzięki pomocy biegaczy ci młodzi ludzie są coraz bliżej samodzielnego chodzenia. Podczas pierwszej edycji biegu pomoc otrzymała Magda Główka, cierpiąca na czerokończynowe dziecięce porażenie mózgowe.

W pamięci biegaczy, a także obserwatorów bieg RAFAKO Półmaraton Racibórz zapisał się jako wspaniałe święto sportu dla całych rodzin. Oprócz rywalizacji, impreza miała wydźwięk charytatywny. Podczas pierwszej edycji półmaratonu wraz z zawodnikami pobiegli członkowie Fundacji Spartanie Dzieciom zbierając pieniądze dla Magdy Główki. 16-letnia dziewczyna od urodzenia cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Wymaga ciągłej i intensywnej rehabilitacji oraz specjalistycznego sprzętu. Uzbierano wtedy 16 tys. zł, z czego za 10 tys. zł udało się sprzedać Pakiet Startowy nr Jeden, a 6 tysięcy prowadząc zbiórkę do puszek.

- Dziękujemy wszystkim biegaczom oraz Spartanom, którzy przyczynili się do zbiórki. Dzięki uzbieranym pieniążkom nasza Magda otrzymała specjalistyczne pasy samochodowe. Pojechaliśmy na obozy rehabilitacyjne. Pomoc wszystkich państwa jest nieoceniona - przyznaje Ewa Główka, mama dziś 16-letniej Magdy.

Wzorując się na sukcesie pierwszego półmaratonu organizatorzy postanowili kontynuować wątek charytatywny. W drugiej edycji imprezy uzbierane datki (również 16. tys. zł) zostały przekazane na leczenie i rehabilitacje Wiktorii i Jurka z Raciborza. Ci młodzi ludzie poruszają się na wózkach inwalidzkich, ale mają ogromną szansę stanąć na własnych nogach. Dzięki hojności biegaczy oraz osób, którym ich los nie jest obojętny rozpoczęli regularną rehabilitacje. - Wiktoria jest po pierwszej udanej operacji nogi. Jak wszystko pójdzie dobrze, w połowie marca czeka nas kolejny zabieg. Dzięki pieniądzom z półmaratonu mogliśmy zakupić ortezy. Teraz Wiki samodzielnie porusza się po mieszkaniu i schodzi po schodach. Mieszkamy na 3 piętrze i wcześniej, gdy wychodziłyśmy, musiałam ją znosić na rękach. Coraz trudniej udźwignąć nastolatkę – mówi Ewelina Zieja, mama 15-letniej Wiktorii. Nastolatkę czeka również operacja kręgosłupa. Jeśli się uda dziewczyna będzie mogła samodzielnie chodzić.

Z dziecięcym porażeniem mózgowym od urodzenia zmaga się też 23-letni Jurek Luka. Chłopak dzięki datkom z półmaratonu jest aktualnie intensywnie rehabilitowany. Przed nim jeszcze trzy operacje podcięcia ścięgien kostek, kolan i ud. A potem nauka samodzielnego chodzenia.

Kolejną, trzecią edycję RAFAKO Półmaraton Racibórz zaplanowano na 27 sierpnia br. Wydarzeniu także towarzyszyć będzie akcent charytatywny. Dla kogo tym razem będą zbierane pieniądze, przekonamy się niebawem.

Organizatorem RAFAKO Półmaraton Racibórz jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem tytularnym imprezy jest firma RAFAKO S.A.