Alfabet II Rafako półmarton Racibórz – sprawdź, co warto wiedzieć o Raciborskim biegu

Justyna Korzeniak 2016-08-26 15:15

Biuro zawodów Rafako

Odliczanie do II edycji RAFAKO Półmaraton Racibórz właśnie się rozpoczęło. W niedzielę, 28 sierpnia na starcie ustawi się ponad 700 zawodników z kraju i zagranicy. Biegowi towarzyszyć będzie sporo atrakcji, w tym rodzinny piknik. Zapraszamy do zapoznania się z alfabetem raciborskiego półmaratonu.

A jak Akademia Fitness. Jednym z parterów tegorocznej edycji półmaratonu jest Akademia Fitness. Jej instruktorka Ewa Koczwara, przed startem poprowadzi profesjonalną rozgrzewkę. Przeddzień startu na terenie miasteczka biegowego odbędzie się Fitness dla Zdrowia, czyli trzy godziny zajęć fitness na świeżym powietrzu. W programie, m.in.: Trening Prozdrowotny, Trening Metaboliczny i Latino Dance.

B jak Biuro Zawodów. Będzie się ono mieściło w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu przy ul. Klasztornej 9. Tam, już w sobotę (27 sierpnia) od godz. 16.00 do 20.00, odbywać się będzie weryfikacja zawodników, wydawane będą pakiety zawodnicze wraz z numerami startowymi oraz zapisy (w przypadku wolnych miejsc). Natomiast dalsza weryfikacja i wydawanie numerów startowych odbywać się będzie w niedzielę (28 sierpnia) w godz. 7.00 - 9.00.

C jak Czas. Zawodnicy rozpoczną swoje zmagania z trasą półmaratonu punktualnie o godzinie 10.00. Będą mieli równe 3 godziny, aby pokonać cały dystans i stawić się na mecie. O godzinie 13.30 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród, a kwadrans później rozstrzygnięcie konkursu promocyjnego i losowanie nagród.

D jak Dystans. Trasa półmaratonu posiada atest PZLA, wynosi dokładnie 21 097,5 m. Zawodnicy przebiegną 2 pętle głównymi ulicami Raciborza. Po drodze będą mogli podziwiać najpiękniejsze zabytki miasta.

E jak Energetycy. II RAFAKO Półmaraton Racibórz to jednocześnie II Mistrzostwa Polski Energetyków. W zmaganiach wezmą udział amatorzy biegów długodystansowych z szeroko pojętej branży energetycznej, w tym spora grupa reprezentantów RAFAKO S.A. Uczestnicy będą dodatkowo klasyfikowani w kategoriach: kobiet, mężczyzn i drużynowo. Ponadto biegacze z firmy RAFAKO S.A. powalczą o Puchar Prezesa RAFAKO w Półmaratonie.

F jak Finisz. Tegoroczne medale na finisz nie będą zwykłymi krążkami, składają się z dwóch połówek. Pierwszą można było zdobyć podczas IX Biegu bez Granic, kolejną finiszując w półmaratonie, albo uczestnicząc w Mini półmaratonie. Cały medal przedstawiać będzie herb Raciborza.

G jak Grupy Dopingujące. Biegacze będą mogli liczyć na porządny doping ze strony publiczności. Organizatorzy zadbali o prawdziwą strefę kibica ogłaszając konkurs dla grup dopingujących. Ten zespół, który będzie najlepiej dopingował otrzyma nagrodę w wysokości 500 zł.

H jak Hala, czyli sportowa Arena RAFAKO. Tym razem hala widowiskowo - sportowa przy ul. Łąkowej 31 zmieni nieco swoją funkcję. Tam, gdzie zazwyczaj odbywają się znaczące imprezy sportowe: mecze koszykówki, siatkówki, czy piłki nożnej halowej podczas półmaratonu posłuży jak baza noclegowa dla przyjezdnych biegaczy.

I jak największa Impreza. Debiutujący latem ubiegłego roku RAFAKO Półmaraton Racibórz zakończył się sukcesem zarówno pod kątem sportowym jak i organizacyjnym. Był to jak dotąd największy bieg organizowany w Raciborzu, który przyciągnął biegaczy z całej Polski, Europy, a nawet odległej Afryki. Organizatorzy postanowili kontynuować przedsięwzięcie. W ubiegłym roku limit miejsc wynosił 750 osób, w tym roku zwiększono go do 800.

J jak rozkład Jazdy autobusów miejskich. W czasie trwania imprezy (w godz. 8:00 do 15:00) zmieni się nieco rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Szczegółowy plan dostępny jest na stronie: http://www.raciborz.pl/urzad/aktualnosci_lista/Komunikacja-zastepcza-w-czasie-Polmaratonu-Rafako/idn:4885. Dodatkowo dla uczestników półmaratonu przewidziano bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem numeru startowego w dniach 27 - 28 sierpnia pomiędzy Areną RAFAKO, a Biurem Zawodów.

K jak koszulki. Jednym z elementów pakietu startowego dla uczestników biegu będą koszulki techniczne. Na uwagę zasługuje jej aplikacja. Zaprojektowała ją niepełnosprawna Wiktoria Sinszek, 14-letnia dziewczynka, dla której podczas półmaratonu będą zbierane pieniądze. Dziewczyna w przyszłości chciałaby zostać kosmetyczką. Najbardziej lubi malować i zdobić paznokcie, dlatego aplikacja na koszulce przedstawia kolorowe dłonie. Ponadto na przodzie koszulki umieszczony został znaczek przyznanego wyróżnienia „Złoty Bieg”. Na odwrocie koszulki znajduje się nadruk przedstawiający logo półmaratonu. Na rękawach zaś logo sponsora tytularnego - RAFAKO S.A. oraz symbol Raciborza- zabytkowa Baszta.

L jak Licytacja. Pakiet Startowy nr 1 udało się zlicytować za kwotę 10 tys. zł. Licytację prowadziło Towarzystwo Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. Całkowity dochód z aukcji przekazany zostanie na leczenie i rehabilitację dwójki niepełnosprawnych raciborzan- Wiktorii i Jurka.

M jak Mini Półmaraton RAFAKO Racibórz. Wzorem ubiegłego roku półmaratonowi towarzyszyć będzie akcent charytatywny. W tym roku odbędzie się Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na 2,109 km. Na tym dystansie może wystartować każdy, kto biega lub uprawia nordic walking i ukończył 10 rok życia. Dochód z wpisowego w całości przeznaczony zostanie na leczenie i rehabilitacje niepełnosprawnych raciborzan Wiktorii i Jurka.

N jak Nagrody. Półmaraton to nie tylko sam bieg, to przede wszystkim rywalizacja i wyścig. Zasady są proste: kto pierwszy ten lepszy. A najlepsi zgarną nagrody. Osoba, która jako pierwsza przekroczy linię mety otrzyma czek o wartości 2 000 zł (II miejsce - 1500 zł, III miejsce - 1000 zł, IV miejsce - 600 zł, V miejsce - 500 zł i VI miejsce - 400 zł). Każda z tych osób otrzyma okolicznościowy puchar. Ponadto wszyscy zawodnicy, którzy ukończą bieg w regulaminowym czasie otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo będą przyznawane nagrody w klasyfikacji najszybsza Raciborzanka i najszybszy Raciborzanin. Swoją osobną klasyfikację i nagrody będą mieli również energetycy. Przewidziano także nagrodę za pokonanie ubiegłorocznego rekordu trasy oraz beczkę piwa z Raciborskiego Browaru dla najliczniejszej grupy zawodników.

O jak Organizator. Organizatorem II RAFAKO Półmaraton Racibórz jest Miasto Racibórz i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Sponsorem tytularnym firma RAFAKO S.A.

P jak Piknik Rodzinny. Półmaratonowi towarzyszyć będzie piknik rodzinny, który rozpocznie się już w sobotę, 27 sierpnia o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 8 Pastą Party dla uczestników. Dla pozostałych mieszkańców przygotowano Fitness dla Zdrowia, czyli 3-godzinną dawkę endorfin z Akademią Fitness. W niedzielę od godz. 10.00 animacje, gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych. Występy artystyczne, m.in. Jonatana Koczy, uczestnika telewizyjnego programu Mali Giganci, Perspektywy czy Because Reasons.

P jak Parking. Uczestnicy biegu, którzy przyjadą własnymi samochodami będą mogli bezpłatnie pozostawić swoje samochody w wyznaczonych przez organizatorów miejscach. Karta dostępna jest na stronie http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/polmaraton.html.

Q jak Quiz wiedzy o Raciborzu. Dodatkową atrakcją, a zarazem szansą na zdobycie kolejnych nagród będzie quiz wiedzy o Raciborzu przeznaczony dla uczestników, którzy pomyślnie ukończą bieg. Zwycięzcy konkursu mogą zdobyć: telewizor, sportowy zegarek Garmin lub rower.

R jak RAFAKO. Sponsorem tytularnym imprezy jest firma RAFAKO S.A., generalny wykonawca bloków energetycznych i największy w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki zawodowej. Przedsiębiorstwo znane jest także z aktywności sportowej swojej załogi oraz wspieraniu sportowców lokalnych, amatorów jak i zawodowców z najwyższej światowej półki.

S jak Start. II RAFAKO Półmaraton Racibórz wystartuje punktualnie o godzinie 10.00 z ul. Wojska Polskiego nieopodal SP 4.

T jak Towarzystwo Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. W tym roku, podczas półmaratonu biegacze będą mogli wspomóc niepełnosprawnych 14-letnią Wiktorię i 23-letniego Jurka z Raciborza. Podopieczni Towarzystwa Dzieciom Upośledzonym mają szansę chodzić, ale zanim to nastąpi muszą przejść operację i długą, kosztowną rehabilitację. Dziewczynka dodatkowo potrzebuje ortezy o wartości ok 10 tys. zł. Na te cele będą zbierane pieniądze podczas tegorocznej edycji biegu.

U jak Uczestnicy. W wydarzeniu wezmą udział sportowcy z całej Polski, ale także: Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Swój udział zapowiedzieli ponadto reprezentanci Ukrainy, Białorusi, Kenii. W biegu wystartują mieszkańcy m.in. Katowic, Warszawy, Gliwic, Rybnika, Pszowa, Jastrzębia Zdroju, Kluczborka, Zdzieszowic, Tarnowskich Gór, Żor, Opola, Kietrza, Krapkowic, Ostrowa Wielkopolskiego i Tychów. Limit miejsc wynosi 800 osób, lista startowa bardzo szybko się zapełniła.

W jak Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Impreza będzie obsługiwana także przez ZWiK, który jest partnerem przedsięwzięcia promując w ten sposób raciborską wodę. Wodociągi w ramach akcji charytatywnej będą rozprowadzać naklejkę „kropelkę”, którą można wykupić za przysłowiową złotówkę i przypiąć np. do numeru startowego. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane rodzinie Magdy.

Z jak Zając. Pacemaker, inaczej zwany „zającem” lub „balonikiem”, to biegacz nadający tempo podczas zawodów, mający za zadanie doprowadzić grupę biegaczy do mety w założonym czasie. W rzeczywistości pacemaker to ktoś więcej; nierzadko trochę matka, kumpel, trener, psycholog, a trochę surowa nauczycielka. Podczas II RAFAKO Półmaraton Racibórz takich osób na trasie będzie 16. Kilku z nich to mieszkańcy powiatu raciborskiego.