Wietrzne i błotniste CITY TRAIL w Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie [ZDJĘCIA]

Justyna Grzywaczewska 2016-12-19 20:00

City Trail Poznań

Biegi w terenie mają to do siebie, że warunki na trasie dyktuje natura. W weekend 10-11 grudnia podczas zawodów CITY TRAIL biegacze mieli do pokonania nie tylko 5km, ale musieli poradzić sobie również z błotnistą nawierzchnią i silnym wiatrem. W trzech biegach, które odbyły się w Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie wystartowało łącznie blisko 3000 zawodników, w tym ponad 600 dzieci.

Poznań

Wyniki City Trail: Poznań

Sobotni bieg w Poznaniu zakończył się zwycięstwem Patrycji Talar i Nikodema Dworczaka. Linię mety minęło biegu głównego minęło 1109 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior uczestniczyło ponad 300 młodych adeptów biegania.

Sobotni bieg był debiutem Nikodema Dworczaka w cyklu CITY TRAIL. Czas, jaki uzyskał to 15:53. Zwycięzca zawodów podkreślił na mecie, że pozytywnie ocenia imprezę. – Słyszałem, że to bardzo fajnie zorganizowane zawody w przełaju i chciałem wystartować już w poprzednich biegach, ale ciągle coś mi wypadało. W końcu wszystko się poukładało tak, że mogłem wystartować. Bardzo się cieszę z podjętej decyzji, bo potwierdziło się, że to naprawdę dobrze zorganizowane zawody, wszystko zaplanowane od A do Z i - można powiedzieć – działające, jak w szwajcarskim zegarku – nie ma żadnych opóźnień, przyspieszania planu minutowego, trasa dobrze oznaczona, bieg po miękkim podłożu z elementami twardszej nawierzchni, niewielkie podbiegi, wymagający rywale. Moja taktyka na ten start była taka, by utrzymać tempo konkurentów, dać im się „wyszumieć” i w końcu, kiedy oni będą już zmęczeni, włączyć swój trzeci bieg, co miało miejsce na trzecim kilometrze i pozwoliło mi zwyciężyć. Było grząsko, gdzieniegdzie noga zapadała się w błocie, ale od tego są specjalne buty – kolce. Warto dodać, że mieliśmy dobrą temperaturę – osiem stopni, nie za ciepło, nie za zimo, w sam raz na bicie rekordów, choć tutaj nad Rusałką wiadomo, że zawsze gdzieś powieje, co może być utrudnieniem, ale to tylko dodaje uroku CITY TRAIL w Poznaniu – podsumował tegoroczny mistrz Polski juniorów na 3000m z przeszkodami.

Drugie miejsce zajął najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu – Marcin Fehlau z wynikiem 15:59. Trzeci był Szymon Bytniewski – 16:07.

Wśród kobiet rywalizację wygrała niepokonana dotąd w trwającej edycji Patrycja Talar. Jej czas to tym razem 18:09. Drugie miejsce wywalczyła Marta Szenk – 18:18, a trzecie – Magdalena Lewandowska – 18:34.

Wśród ponad tysiąca stu zawodników był muzyk Jacek Mejer, znany jako MEZO – Ambasador cyklu, który startuje w CITY TRAIL regularnie od kilku edycji. – Przed tym startem kupiłem kolce. Dotarły do mnie trzy dni temu. Zrobiłem w nich 15 minut biegu na środowym treningu i stwierdziłem, że to będzie dopiero zmiana! I faktycznie była zmiana, ale… na gorsze. Przez połowę trasy nie mogłem wyczuć podłoża, kolce nie wbijały mi się odpowiednio. No nic, to dopiero mój drugi start w edycji, pozostaje zachować pokorę i walczyć dalej – mówił tuż po przekroczeniu mety Jacek Mejer, który zakończył dzisiejszą rywalizację z czasem 18:29.

Kolejne zawody w stolicy Wielkopolski są zaplanowane na 21 stycznia.

Bydgoszcz

Wyniki City Trail: Poznań

Na trasie w bydgoskim Myślęcinku trasie zwycięstwo odnieśli Bartosz Kotłowski i Aleksandra Brzezińska. Linię mety minęło 596 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior uczestniczyło blisko 250 młodych adeptów biegania.

Bartosz Kotłowski to najlepszy zawodnik trzech poprzednich sezonów i lider aktualnej edycji CITY TRAIL w Bydgoszczy. Jego niedzielny wynik to 15:45. Drugie miejsce zajął Wiktor Witkowski (15:54), a trzecie – Piotr Frydrychowski (16:00).

Aleksandra Brzezińska pojawiła się na trasie CITY TRAIL po raz pierwszy w trwającej edycji. Czas Oli to 17:28. - Jestem zadowolona ze swojego występu. Razem z trenerem – moim mężem - Błażejem Brzezińskim zadecydowaliśmy, że w początkowej fazie przygotowań skupiamy się na ćwiczeniach stabilizacji, ćwiczeniach ogólnorozwojowych, spokojnej sile biegowej oraz spokojnych biegach ciągłych w pierwszym zakresie intensywności, więc dotąd nie startowałam w CITY TRAIL, ale mam w planach biegać w kolejnych zawodach. Będą one dobrą formą treningu i sprawdzenia swojej dyspozycji przed Mistrzostwami Polski Seniorów w Biegach Przełajowych, które odbędą się 11 marca w Jeleniej Górze – mówiła na mecie zwyciężczyni biegu. - Warunki nie sprzyjały biciu rekordów. Od rana i w trakcie startu mocno padał deszcz, a co za tym idzie przeważająca część trasy była błotnista i śliska. Nie mogłam do końca rozwinąć prędkości. Mam nadzieję, że w styczniowych zawodach będę mogła pokusić się o pobicie własnego rekordu trasy, który wynosi 16:49.

Drugie miejsce wśród pań wywalczyła Marta Szenk (18:07), a trzecie – Daria Maik (18:11). Obie panie zwyciężały w klasyfikacji generalnej cyklu – Daria w edycji 2013/2014, a Marta w sezonach 2014/2015 i 2015/2016.

Mimo niesprzyjającej pogody, docierającym do mety zawodnikom uśmiech nie znikał z ust. – Jeśli chodzi o warunki to ten bieg będzie mi się kojarzył przede wszystkim z błotem. Można było cofnąć się do dzieciństwa, kiedy brodziło się w błocie dla zabawy. Czy jest satysfakcja? Duża! Przede wszystkim dlatego, że znalazło się w sobie tyle motywacji, by w taką pogodę zrobić coś fajnego, w miłym towarzystwie. Ale cieszę się, że już jestem po. Teraz czekolada, kawa i ciepła kąpiel – opowiadała po biegu jedna z uczestniczek zawodów – Aleksandra Mikołajczak.

Najbliższe zawody w Bydgoszczy są zaplanowane na 22 stycznia.

Szczecin

Wyniki City Trail: Poznań

W Puszczy Bukowej w Szczecinie wygrali – można powiedzieć, że tradycyjnie już - Artur Olejarz i Monika Jackiewicz. Linię mety minęło biegu głównego 567 osób.

Artur Olejarz to najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu i lider aktualnej edycji CITY TRAIL w Szczecinie. Tym razem wygrał ze sporą przewagą, uzyskując czas 17:30. Medalista ubiegłorocznych mistrzostw Polski w biegach przełajowych podkreślił, że biegł zachowawczo. – Trasa była ciężka i nie chciałem ryzykować. Nie było warunków na ściganie – mówił Artur.

Drugie miejsce zajął Maciej Żołnowski (17:59), a trzecie – Szymon Karasiewicz (18:13).

Monika Jackiewicz wygrała wszystkie tegoroczne biegi CITY TRAIL w Puszczy Bukowej w klasyfikacji kobiet. Jej wynik to tym razem 20:33. Drugą lokatę wywalczyła Sylwia Telatyńska (22:14), a trzecie miejsce zajęła Wioletta Murawska (23:08).

CITY TRAIL to nie tylko rywalizacja dla dorosłych, ale równie emocjonujące (a może nawet bardziej!) biegi dla dzieci i młodzieży. Emilia i Paweł to rodzice jednego z uczestników CITY TRAIL Junior. - Nasz synek od zawsze uwielbiał bieganie, więc kiedy dowiedzieliśmy się o cyklu, zapytaliśmy, czy chciałby wystartować w zawodach i pobiec do mety. Usłyszeliśmy radosne „Tak!” i od razu zgłosiliśmy Igiego do biegu. Myślę, że wybraliśmy idealną imprezę na pierwszy kontakt z bieganiem - piękne okoliczności przyrody w połączeniu z niesamowitą energią innych biegaczy - to czuć w powietrzu. Za każdym razem jest mnóstwo emocji! Nawet w bardzo zimne, czy deszczowe dni atmosfera jest gorąca, a syn z każdego biegu wraca zachwycony i nie może doczekać się kolejnych zawodów – opowiadają rodzice biegającego chłopca.

Kolejny bieg w Szczecinie zaplanowany jest na 15 stycznia. Współorganizatorem szczecińskich zawodów jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Zima nie odpuszcza, ale biegacze również! [ZDJĘCIA]
Justyna Grzywaczewska
2017-02-14 20:30
CITY TRAIL w Poznaniu i Bydgoszczy: młodzi triumfują
Justyna Grzywaczewska
2017-01-24 19:05
CITY TRAIL: największy weekend w historii cyklu [ZDJĘCIA]
Justyna Grzywaczewska
2016-11-22 20:00