CITY TRAIL w Poznaniu i Bydgoszczy: młodzi triumfują

Justyna Grzywaczewska 2017-01-24 19:05

City Trail

W weekend 21-22 stycznia odbyły się dwa biegi CITY TRAIL – w Poznaniu i w Bydgoszczy. To dwie największe lokalizacje, w których odbywają się zawody w ramach cyklu. Mimo wymagających warunków – w obu miastach na 5-kilometroweych trasach nie brakowało śliskich ścieżek – w biegach wystartowało blisko 1600 dorosłych i ponad 450 dzieci. Zarówno w Poznaniu, jak i w Bydgoszczy zwycięzcami zostali biegacze z młodego pokolenia – nad poznańską Rusałką 18-letni Nikodem Dworczak, a w bydgoskim Myślęcinku - zaledwie 17-letni Marcin Biskup. W rywalizacji pań dominowały Patrycja Talar i Aleksandra Brzezińska.

CITY TRAIL to biegi przełajowe, których celem jest m.in. pokazanie biegaczom nieco bardziej wymagającej, ale też dającej wiele korzyści formy biegania – w urozmaiconym terenie. Na trasach, na których organizowane są zawody nie brakuje podbiegów, korzeni, czy innych naturalnych elementów, które wymagają od zawodników większego wysiłku niż w biegach ulicznych. Zimowa aura niejednokrotnie jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę – zdarzają się ponad 10-stopniowe mrozy, znaczne ilości śniegu, albo – jak w miniony weekend – śliska nawierzchnia. Każdy jednak może pokonywać trasę w tempie dostosowanym do własnych możliwości, bowiem w CITY TRAIL nie ma limitu czasu.

Poznań

City Trail: wyniki Poznań

W sobotnim biegu nad Rusałką zwycięstwo odniósł Nikodem Dworczak. Wśród kobiet po raz czwarty triumfowała Patrycja Talar, która tym samym zapewniła sobie wygraną w klasyfikacji generalnej. Linię mety 5-kilometrowego biegu minęło 983 biegaczy.

Zwycięzca zawodów Nikodem Dworczak ma na koncie dwie wygrane w trwającej edycji. Jego sobotni wynik to 15:25. - Tak jak obiecywałem przed miesiącem, tym razem pobiegłem szybciej, chociaż nie ukrywam, że mam jeszcze trochę zapasu. Co to konkretnie oznacza? Myślę, że szczytem moich możliwości będzie w tej edycji wynik 15:10, chociaż i tak na marcowy bieg będę sobie zakładał jako cel złamanie bariery 15 minut. O rekordzie trasy mojego kolegi Mateusza Maika - 14:41 - na razie nie myślę. Ten czas naprawdę robi wrażenie, a ja mam dopiero 18 lat i krótki – trzyletni - staż treningowy. Rekord trasy będzie moim celem w następnych edycjach! – zapowiada najlepszy zawodnik poznańskiej imprezy.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Hadas (15:30), a trzecie – Marcin Fehlau (15:40) – najlepszy w poprzedniej edycji CITY TRAIL w Poznaniu.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn sytuacja jest jeszcze bardzo niejasna. Nikodem Dworczak ma na koncie dwa zwycięstwa i żeby mógł zostać sklasyfikowany musi wystartować w dwóch ostatnich biegach. Wspomniany Marcin Fehlau raz wygrał, raz był drugi i raz trzeci. Teoretycznie szanse na wygraną ma jeszcze Szymon Bytniewski, który zajmował drugą, trzecią i czwartą lokatę. Rywalizacja będzie zatem zacięta do ostatniego – marcowego biegu.

Wśród kobiet równych sobie nie miała - po raz czwarty w sezonie - Patrycja Talar. Zawodniczka z Pobiedzisk uzyskała wynik 18:18 i miała 20 sekund przewagi nad drugą Aleksandrą Hornik. Trzecią lokatę wywalczyła Małgorzata Kołacka (18:58).

- Jestem bardzo zadowolona z całej edycji, w końcu nie tylko wygrałam cykl, ale poprawiłam swoją życiówkę na 5km „z ulicy”. Czy będę próbować poprawiać wynik na kolejnym biegu? Warunki atmosferyczne są bardzo zmienne, więc trudno jest śrubować wyniki, ale na pewno pojawię się na piątych zawodach ze względu na drużynę – mówiła na mecie zwyciężczyni sobotniego biegu.

Kolejne zawody CITY TRAIL Poznań odbędą się 11 lutego. Ostatni bieg w edycji zaplanowany jest na 4 marca. Wszystkie imprezy odbywają się na tej samej trasie – nad Jeziorem Rusałka.