Zima nie odpuszcza, ale biegacze również! [ZDJĘCIA]

Justyna Grzywaczewska 2017-02-14 20:30

CITY TRAIL

W miniony weekend odbyły się trzy biegi CITY TRAIL – w Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi. Sobotni bieg nad poznańską Rusałką był jubileuszowy – biegacze spotkali się w tym miejscu już po raz pięćdziesiąty! To właśnie w Poznaniu, 9 stycznia 2010 roku - wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych - rozpoczął się cykl CITY TRAIL.

Poznański jubileusz

CITY TRAIL wyniki biegu: Poznań

Wśród biegaczy startujących nad Rusałką jest kilku zawodników, którzy ukończyli wszystkie imprezy! - 50 biegów minęło jak jeden dzień, aż się nie chce wierzyć, że to już tyle razy spotykaliśmy się nad poznańską Rusałką. Od początku polubiłem te biegowe spotkania i rywalizację na dystansie 5 km. Pierwszy start odbył się w styczniu 2010 roku w śniegowo-mroźnej atmosferze. Od tamtego dnia, do soboty włącznie na trasie spędziłem 15 godzin 16 minut i 34 sekundy, zawsze zwarty i gotowy. W tej chwili nie wyobrażam sobie sezonu bez CITY TRAIL. To żelazny punkt w moim grafiku startowym. Może dlatego, że jestem sentymentalny, może dlatego, że fajnie się biega nad Rusałką, a może po prostu dlatego, że zawsze panowała tu super atmosfera i można było spotkać świetnych ludzi. Ten sezon jest dla mnie szczególny, ponieważ do rywalizacji w biegu głównym dołączył mój syn, ten który tak niedawno startował w kategoriach biegów dziecięcych. On jest naprawdę zdolny i jestem z niego bardzo dumny. Cieszy mnie przeogromnie, jak mimo moich starań dogania mnie i jest przede mną na mecie – mówi Piotr Kotkowski.

Zwycięzcami sobotnich zawodów zostali Aneta Konieczek i Marcin Fehlau. Aneta Konieczek to rekordzistka Polski juniorek na dystansie 3000m z przeszkodami oraz wielokrotna medalistka MP juniorów. W CITY TRAIL wystartowała w sobotę po raz trzeci. - Jestem zadowolona, przede wszystkim dlatego, że pierwszy raz udało mi się wygrać. Wcześniej miałam trochę problemów ze zdrowiem, stąd ta trzecia i czwarta lokata w poprzednich biegach, w których startowałam. Teraz już powoli łapię formę, wszystko idzie w dobrym kierunku. Ten start był dobrym przetarciem przed mistrzostwami Polski w przełajach, które odbędą się za miesiąc – podkreśliła na mecie 9. zawodniczka mistrzostw świata juniorów z 2016 roku. – Bardzo chciałabym pobiec w szóstym biegu CITY TRAIL, ale niestety termin pokrywa się z innymi zawodami, w których mam startować, stąd jest jeszcze niewiadomą, czy zostanę sklasyfikowana, bo do tego muszę ukończyć cztery biegi. Na pewno chętnie będę uczestniczyć w kolejnej edycji, o ile terminy biegów mi na to pozwolą – dodała 19-letnia zawodniczka, zwyciężczyni Plebiscytu CITY TRAIL na Najlepszego Biegacza 2016 roku.

Aneta Konieczek uzyskała czas 17:46. Drugie miejsce zajęła Patrycja Talar, która jest już pewna wygranej w klasyfikacji generalnej – jej czas to 17:59. Trzecią zawodniczką na mecie była Aleksandra Hornik – 18:27.

Zwycięzca zawodów – Marcin Fehlau to bardzo doświadczony zawodnik i najlepszy w poprzedniej edycji CITY TRAIL w Poznaniu. W trwającym sezonie rywalizuje z 18-letnim Nikodemem Dworczakiem, który wygrał dwa poprzednie biegi nad Rusałką. Tym razem zwyciężyło doświadczenie. Czas Marcina Fehlaua to 15:30, Nikodem Dworczak uzyskał wynik 15:36, a trzecie miejsce wywalczył Dawid Dworak – 16:03. Walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pomiędzy Marcinem i Nikodemem rozstrzygnie się na marcowych zawodach.

Na linii mety zameldowało się 813 osób. Nie zawiedli także najmłodsi uczestnicy cyklu CITY TRAIL Junior – w pięciu kategoriach wiekowych wystartowało blisko 200 zawodników.

Ostatni już bieg CITY TRAIL Poznań odbędzie się 4 marca. Podsumowanie edycji jest zaplanowane na 15 marca.

Karnawałowy bieg w Bydgoszczy

CITY TRAIL wyniki biegu: Bydgoszcz

Oblodzone leśne ścieżki Myślęcinka nie sprzyjały rozwijaniu dużych prędkości. W stawce zabrakło czołowych biegaczy. Pod ich nieobecność zwycięstwo w pięciokilometrowym biegu odniósł 17-letni Jan Poczewski. Wśród kobiet triumfowała – po raz trzeci w edycji – Aleksandra Brzezińska. Spora część uczestników wystartowała w pięknych, kolorowych strojach.

Aleksandra Brzezińska to zdecydowanie najlepsza z zawodniczek startujących w CITY TRAIL w Bydgoszczy, a także jedna z czołowych biegaczek w całym ogólnopolskim cyklu. W trwającej edycji uzyskała najlepszy wynik spośród wszystkich biegających pań – we wszystkich dziesięciu lokalizacjach – jako jedyna „złamała” granicę 17 minut – 16:56. Niedzielny start był jej trzecim zwycięstwem. – Było bardzo ślisko, wydaje mi się, że jeszcze bardziej niż miesiąc temu. Musiałam zwalniać na zakrętach, żeby się nie przewrócić i nie nabawić kontuzji. To dla mnie teraz szczególnie ważne, bo za miesiąc startuję w mistrzostwach Polski w przełajach. Chcę tam powalczyć o medal. Wiem, że będą mocne dziewczyny, ale jeśli dam z siebie wszystko – wierzę, że medal jest w zasięgu. Tydzień wcześniej jest CITY TRAIL, który będzie dobrym przetarciem. W końcu złamię „zasadę”, że startuję w CITY TRAIL trzy razy w edycji – jak to było dotychczas i ukończę cykl. Przyznam, że wygrana w klasyfikacji generalnej cyklu jest jednym z moich celów na pierwszą część roku. Poza tym, te starty świetnie wpisują się w plan treningowy. Po takich zawodach łatwiej biega mi się na treningach – mówiła po biegu młodzieżowa mistrzyni kraju w przełaju z 2012 i 2013 roku.

Czas Oli to 17:05. Drugą lokatę zajęła Aleksandra Kozicka (20:30), a trzecie miejsce wywalczyła Agata Woźniakowska (21:04).

W rywalizacji mężczyzn zabrakło głównego faworyta do wygranej w klasyfikacji generalnej – Bartosza Kotłowskiego. Bartosz startował trzy razy, z czego dwa razy wygrał. Nie było również zawodników, którzy mają na koncie po jednym zwycięstwie – Pawła Ochala i Marcina Biskupa. Ich absencja otworzyła drzwi do wygranej Janowi Poczewskiemu. - Przed startem byłem przekonany, że bieg będzie bardziej obsadzony, dlatego nawet przez chwilę nie myślałem o wygranej. Tymczasem okazało się, że prowadzę razem z dwoma zawodnikami. Oderwałem się od nich na 900m przed metą i nie dociskając zbytnio tempa dobiegłem pierwszy do mety – relacjonował po biegu 17-latek.

Wynik Jana to 16:40. Drugie miejsce zajął Jakub Felczak (16:48), a trzeci był Krystian Szymański (16:52).

Najbliżej zwycięstwa w klasyfikacji generalnej jest Bartosz Kotłowski, ale aby wygrać musi pobiec w ostatnich zawodach. Podobnie sytuacja wygląda wśród kobiet – faworytką jest Aleksandra Brzezińska, ale aby mogła cieszyć się ze zwycięstwa koniecznie musi pojawić się na marcowej imprezie.

Na linii mety zameldowało się 521 osób. Nie zawiedli także najmłodsi uczestnicy cyklu CITY TRAIL Junior – w pięciu kategoriach wiekowych wystartowało blisko 200 zawodników.

Ostatni już bieg CITY TRAIL Bydgoszcz odbędzie się 5 marca. Podsumowanie edycji jest zaplanowane na 14 marca.

Monika Kaczmarek potwierdziła swoją dominację w Łodzi

CITY TRAIL wyniki biegu: Łódź

Piąty bieg CITY TRAIL w Łodzi ponownie odbył się w zimowej aurze. Nie wystraszyła ona jednak łódzkich biegaczy i w niedzielnych zawodach wzięło udział 369 osób. W rywalizacji mężczyzn zwycięstwo odniósł Jan Wychowałek. Wśród kobiet triumfowała – po raz trzeci w edycji – Monika Kaczmarek.

Monika Kaczmarek to „etatowa” zwyciężczyni CITY TRAIL. Triumfowała we wszystkich dotychczasowych edycjach cyklu. – Mimo, że mój „romans” z CITY TRAIL trwa już kilka lat, nadal te biegi sprawiają mi przyjemność. Uwielbiam sprawdzać swoją formę na dystansie 5km, na którym poza CITY TRAIL nie startuję. Do tego każdy bieg odbywa się w innych warunkach, niekiedy są naprawdę wymagające. Na przykład w niedzielę momentami było na zakrętach dużo zmarzniętego śniegu, sięgającego kostek, co sprawiało, że na trasie było ciężko – podsumowała trzecia zawodniczka mistrzostw Polski w maratonie 2016.

Czas Moniki to 18:28. Drugą lokatę zajęła Zuzanna Mokros (19:02), a trzecie miejsce wywalczyła Magdalena Piechrzała (20:15). Po tej wygranej Monika Kaczmarek jest już pewna triumfu w „generalce”.

W rywalizacji mężczyzn zabrakło faworytów cyklu – m.in. pewnego już wygranej w klasyfikacji generalnej – Wojciecha Sowika. Absencja czołowych biegaczy otworzyła drzwi do wygranej Janowi Wychowałkowi. Czas Jana to 16:59. Drugie miejsce zajął Krzysztof Pietrzyk (17:07), a trzeci był Tomasz Owczarek (17:08).

Ostatni już bieg CITY TRAIL Łódź odbędzie się 19 marca. Podsumowanie edycji jest zaplanowane na 4 kwietnia. Lokalnym współorganizatorem cyklu jest w Łodzi firma InesSport. Zawody wspiera MOSiR Łódź.

Zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to ogólnopolski cykl, który odbywa się - poza Poznaniem, Bydgoszczą i Łodzią - także w siedmiu innych miastach: Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Najbliższe biegi są zaplanowane na 18 lutego w Olsztynie oraz 19 lutego w Trójmieście. Więcej informacji oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.