CITY TRAIL: największy weekend w historii cyklu [ZDJĘCIA]

Justyna Grzywaczewska 2016-11-22 20:00

City Trail

Poznań, Bydgoszcz i Szczecin – biegacze z tych trzech miast są autorami weekendowego rekordu. W trzech imprezach pobiegło łącznie ponad 3500 zawodników – 2645 dorosłych i blisko 900 dzieci.

Poznań

Wyniki biegu w Poznaniu

Sobotnie zawody w Poznaniu ukończyło 1213 osób. To kolejny bieg, w tym sezonie, w którym niewiele zabrakło do rekordu frekwencji (wynosi on 1234 biegaczy). Cykl CITY TRAIL Junior zgromadził niemal 400 młodych sportowców.

Zwycięstwo odniósł Łukasz Wietecki z czasem 16:03. Drugie miejsce zajął Roch Goszczyński – jego czas to 16:05. Trzecią lokatę wywalczył Adam Niemyt z wynikiem 16:15.

Łukasz Wietecki to piąty zawodnik Igrzysk Paraolimpijskich 2016 na dystansie 1500m. Startuje wśród biegaczy z dysfunkcją wzroku. Po sobotnich zawodach Łukasz powiedział: Warunki na trasie były dobre, chociaż nie brakowało błotnistych, a więc śliskich fragmentów. Przez cztery kilometry biegliśmy równym tempem, tylko trzeci kilometr był nieco wolniejszy, ale przeważnie tak jest, że w środku dystansu tempo nieco spada. Przez te cztery kilometry biegłem cały czas z czołową grupą. Kiedy wbiegaliśmy na ostatni kilometr było nas siedmiu i wtedy postanowiłem przyśpieszyć, by oderwać się od grupy. Moje tempo utrzymał tylko Roch Goszczyński, młody zawodnik trenera Jana Grendy, mojego poprzedniego trenera, którego bardzo sobie cenię. Co jakiś czas zerkałem i widziałem kątem oka, że Roch jest blisko, czułem jego oddech na plecach, to mnie motywowało do nadawania jeszcze szybszego tempa, ale wiem, że ja też motywowałem Rocha do wzmożonej pracy. Obaj biegamy również na krótszych dystansach na bieżni i wiedziałem, że końcówka będzie bardzo szybka i nie będzie łatwo wygrać, jednak to ja okazałem się mocniejszy. Jestem bardzo zadowolony z wygranej. To był bardzo dobry bieg i uważam, że jak na listopad, czyli początek okresu przygotowawczego do następnego sezonu uzyskałem zadowalający czas. W grudniu wyjeżdżam na obóz, więc raczej nie wystartuję w kolejnym biegu, ale postaram się w miarę możliwości pobiec w następnych biegach CITY TRAIL, bo bardzo chciałbym ukończyć cykl.

Najlepszą zawodniczką okazała się – podobnie jak przed miesiącem – Patrycja Talar, która na pokonanie 5-kilometrowej trasy potrzebowała 17:32. Drugie miejsce zajęła Marta Szenk (17:50), a trzecią lokatę wywalczyła Małgorzata Kołacka (18:14).

Kolejny bieg w stolicy Wielkopolski odbędzie się 10 grudnia.

Bydgoszcz

Wyniki biegu w Bydgoszczy

W niedzielnych zawodach w bydgoskim Myślęcinku linię mety biegu głównego minęło 726 osób. Frekwencja dopisała również w zawodach dziecięco-młodzieżowych, które ukończyło blisko 350 biegaczy.

Zwycięzcą biegu został najlepszy zawodnik trzech poprzednich edycji bydgoskiego CITY TRAIL – Bartosz Kotłowski. Zawodnik uzyskał znakomity czas - 15:12. Drugie miejsce zajął Piotr Frydrychowski (16:37), a trzeci był Marcin Biskup (15:46).

Najlepszą zawodniczką okazała się zwyciężczyni cyklu w Bydgoszczy w sezonie 2014/2015 i 2015/2016 – Marta Szenk, która brała udział również w sobotnim biegu CITY TRAIL w Poznaniu, gdzie zajęła drugie miejsce. Czas Marty na bydgoskiej trasie to 17:44. Blisko półtorej minuty później – w czasie 19:19 – linię mety druga z kobiet – Daria Maik. Trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Kozicka (20:17).

Po biegu Marta Szenk była bardzo zadowolona: Miniony tydzień to nie tylko dwa starty w CITY TRAIL, ale również biegi podczas mistrzostw wojskowych, w których brałam udział. Tam startowałam indywidualnie na 3km i w sztafecie. W związku z tym trochę obawiałam się weekendowych biegów, ale okazało się, że zarówno w Poznaniu, jak i w Bydgoszczy biegło mi się bardzo dobrze. Niedzielnym startem zakończyłam sezon, teraz czas na odpoczynek. Chcę w tym sezonie ukończyć cykl CITY TRAIL w dwóch lokalizacjach – nie tylko w Bydgoszczy, gdzie mieszkam, ale też w Poznaniu, gdzie poziom sportowy wśród kobiet jest wyższy, przez co rywalizacja wygląda zupełnie inaczej – każdy bieg wymaga dużej koncentracji.

Wśród zawodników startujących w niedzielnych zawodach był pochodzący z Białorusi Aliaksandr Uss. – Mieszkam w Bydgoszczy już od ośmiu lat. Pracuję w operze. Zacząłem biegać niedawno, mniej więcej pół roku temu. Te zawody były drugimi w moim życiu. Wcześniej nie startowałem, bo nie czułem się przygotowany do tego, by pokazać się na zawodach. Biegam z grupą RUN Bydgoszcz, spotykamy się w Myślęcinku co niedzielę i to właśnie Michał Brzeziński, który prowadzi te treningi nakłonił mnie do startu tutaj. Było trochę ślisko, trochę błota, ale podobało mi się. Jeszcze nie zapisałem się na kolejne biegi, ale jeśli tylko nie będę akurat pracował, na pewno wystartuję kolejny raz – mówił na mecie Aliaksandr.

Następny bieg w Bydgoszczy zaplanowany jest na 11 grudnia.

Szczecin

Wyniki biegu w Szczecinie

W niedzielę startowali również biegacze ze Szczecina. Drugi w edycji bieg nad Jeziorem Szmaragdowym przyciągnął aż 706 zawodników, co jest rekordem frekwencji. Poprzedni został ustanowiony przed miesiącem i wynosił 652 biegaczy. W CITY TRAIL Junior wzięło udział niemal 150 zawodników.

Zwycięzcą biegu został najlepszy zawodnik poprzedniej edycji szczecińskiego CITY TRAIL – Artur Olejarz. Jego czas to 17:12. Drugie miejsce zajął Krzysztof Sawicki (17:29), a trzeci był Szymon Karasiewicz (18:00).

Najlepszą zawodniczką okazała się zwyciężczyni CITY TRAIL w Szczecinie w poprzednim sezonie – partnerka życiowa Artura Olejarza – Monika Jackiewicz. Czas Moniki to tym razem 19:49. Drugie miejsce zajęła Nikolina Szurgocińska (20:34), a trzecie – Sylwia Teletyńska (22:02).

Monika Jackiewicz podkreśliła na mecie, że jest po raz kolejny jest zadziwiona frekwencją podczas szczecińskich zawodów. – To bardzo budujące, że tak wielu zawodników regularnie już pojawia się na tej wymagającej trasie. Cieszy mnie kolejne zwycięstwo. Wzorem ubiegłego sezonu biorę udział w rywalizacji szczecińskiej i olsztyńskiej. Już za 5 dni wystartuję w trzecim biegu cyklu w Olsztynie. Tam trasa jest zdecydowanie łagodniejsza niż tutaj w Puszczy Bukowej. Ale starty zarówno w jednej, jak i drugiej lokalizacji przynoszą pozytywne efekty w procesie treningowym. Każdy występ w Szczecinie hartuje i jest doskonałym bodźcem kształtującym siłę biegową. W tej chwili jestem jeszcze w okresie roztrenowania, ale niebawem zaczynam przygotowania do kolejnego sezonu. W przyszłym roku na pewno będę chciała poprawić rekord życiowy na 10km.

Kolejny bieg w Szczecinie odbędzie się 11 grudnia.

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden tworzy aż 10 miast – poza Poznaniem, Bydgoszczą i Szczecinem są to: Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W najbliższy weekend zawody odbędą się w Olsztynie (26.11) oraz w Gdańsku i Łodzi (27.11).

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.