Ponad 3000 osób wystartuje
w II Festiwalu Biegowym Forum Ekonomicznego

Witold Strzelecki 2011-09-06 00:00

Już w najbliższy piątek, 9 września, rozpocznie się II Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego, czyli jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce. Na kilka nadchodzących dni Krynica-Zdrój oraz Muszyna zamienią się w europejskie stolice biegania. W imprezie przeznaczonej zarówno dla zawodowych sportowców, jak i amatorów swój start potwierdziło już ponad 3,000 osób z całego świata. Udział w Festiwalu Biegowym weźmie między innymi Irena Szewińska, najbardziej utytułowana polska lekkoatletka w historii.

maratony24.plFestiwal Biegowy rozpocznie „Bieg 7 Dolin” - stukilometrowy ultramaraton, który wystartuje w sobotę o 3.00 rano. Do startu zgłosiło się już prawie 400 zawodników. Ubiegłoroczny zwycięzca na pokonanie całej trasy potrzebował 11 godzin, 17 minut i 55 sekund. Największa liczba uczestników wystartuje jednak w niedzielę w „Koral Maratonie”. W biegu na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów, który rozpocznie się i zakończy na deptaku w Krynicy-Zdrój, wystartuje 750 biegaczy. Na zwycięzcę, który jednocześnie pokona trasę w wyznaczonym czasie, czeka samochód Fiat 500. Dla osób nieczujących się jeszcze na siłach, aby wystartować na takich dystansach, organizatorzy przygotowali wiele innych konkurencji sportowych od Życiowej Dziesiątki TAURONA, przez Bieg na Jaworzynę i Giełdową Milę, po Biegi Deptaka.

- Zainteresowanie Festiwalem Biegowym w tym roku przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Na tę chwilę mamy prawie trzy razy więcej zgłoszonych uczestników niż w roku ubiegłym. Szczególnie cieszy mnie fakt, że w najbliższy weekend przyjedzie do Krynicy wielu zawodników z całego świata. Świadczy to o rosnącym prestiżu naszej imprezy – mówi Tomasz Lipiec z Instytutu Studiów Wschodnich, organizator Festiwalu Biegowego. – W tym roku zdecydowaliśmy się przygotować wiele konkurencji na różnych dystansach, tak aby każda osoba, która przyjedzie w ten weekend do Krynicy-Zdrój, znalazła bieg idealnie odpowiadający swoim możliwościom. Chcemy, żeby Festiwal Biegowy postrzegany był jako impreza, w której chętnie biorą udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – dodaje Tomasz Lipiec.

W ramach festiwalu zorganizowane zostaną również konkurencje na „Najszybszą rodzinę w Polsce” oraz „Najszybszą firmę”, która ma na celu wyłonienie najbardziej rozbieganej firmy w kraju.

Festiwal Biegowy to jednak nie tylko zawody sportowe, ale także spotkania ze znanymi sportowcami i zaproszonymi gośćmi. W ramach imprezy odbędzie się konferencja Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze. W czasie poszczególnych paneli tematycznych zaproszeni goście podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z przełamywaniem barier, poszukiwaniem motywacji do ciężkiego treningu i sposobami osiągania wyznaczonych celów. Wszystkie panele i spotkania odbędą się w Domu Forum zlokalizowanych na deptaku w Krynicy-Zdrój w dniach 10-11 września.

 

Festiwal zakończy się w niedzielę, 11 września, o godz. 16 oficjalnym wręczeniem nagród dla uczestników.

 

Program Festiwalu Biegowego:

W ramach Festiwalu rozegrane zostaną następujące konkurencje:

• Bieg 7 Dolin - najdłuższy i najtrudniejszy bieg Festiwalu na dystansie 100 km górskimi szlakami Beskidu Sądeckiego. Trasa jest niezwykle górzysta, z licznymi podbiegami i zbiegami. Wszyscy, którzy ukończą bieg, otrzymają pamiątkowe medale, a sześciu najlepszych otrzyma nagrody pieniężne (zwycięzca aż 10 tys. zł). Bieg ultramaratoński Festiwalu Biegowego w tym roku stanowi jednocześnie eliminację do najsłynniejszego na świecie ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Rozpocznie się on w sobotę 10 września o godzinie 3.00 nad ranem.

• Koral Maraton - start i meta biegu wyznaczone są w jednym miejscu - na Deptaku Krynickim przed Starym Domem Zdrojowym. Nagrodą główną w Koral Maratonie jest Fiat 500. Samochód otrzyma zwycięzca, który jednocześnie uzyska czas poniżej 2:25:00. Jeśli mu się to nie uda, samochód zostanie rozlosowany wśród wszystkich, którzy ukończą maraton. Koral Maraton rozpocznie się w niedzielę, 11 września 2011 roku o godzinie 9.00.

• Życiowa Dziesiątka TAURONA – bieg na dystansie 10 km rozpocznie się w sobotę 10 września o godzinie 12.00 na Deptaku Krynickim. Meta znajduje się na rynku w Muszynie. Trasa posiada oficjalny atest PZLA. W ramach „Życiowej Dziesiątki TAURONA” odbędą się: Mistrzostwa Polski Masters na dystansie 10 km, Bieg Pracowników ZUS, Bieg Akademicki dla studentów oraz Finał Ligi Festiwalu Biegowego.

• Bieg na Jaworzynę – bieg górski na trasie o długości 2600 metrów wzdłuż kolejki gondolowej na Jaworzynę. Bieg rozpocznie się w sobotę, 10 września o godzinie 10.00 w Krynicy Zdrój, przy dolnej stacji kolejki.

• Biegi Deptaka – 8 rekreacyjnych biegów dla dzieci i młodzieży, które będą organizowane na trasach o różnej długości (420 m, 600 metrów, 1000 metrów) i w różnych kategoriach wiekowych. W ramach biegów odbędzie się również Bieg Deptaka Krynickiego dla kobiet na dystansie 1000 metrów.

• Giełdowa Mila – otwarty bieg na dystansie 1609 metrów. Wystartuje w niej między innymi Michał Bartoszak - posiadacz najlepszego wyniku w historii polskiej lekkiej atletyki na dystansie 1609 metrów, rekordzistą trasy w wyścigu Congress Avenue Mile w Austin gdzie w 1992 roku pobiegł milę w 3:47,80! To do dziś najszybciej pokonana mila na amerykańskiej ziemi na atestowanej trasie. Bieg odbywa się pod patronatem Giełdy Papierów Wartościowych.

• Bieg Kibica – seria biegów przeznaczona dla dzieci i młodzieży z podziałem na kategorie wiekowe. Biegi rozpoczną się w niedzielę 11 września o godzinie 15.00 na Deptaku Krynickim.

Zasady rejestracji:

Uczestnicy mogą rejestrować się na poszczególne biegi, wypełniając formularz aplikacyjny na stronie www.festiwalbiegowy.pl W dniach od 9 do 11 września możliwa jest rejestracja bezpośrednio w Biurze Zawodów Festiwalu Biegowego, które mieści się w kinie „Jaworzyna” przy ul. Piłsudskiego 8 w Krynicy-Zdrój.