Medale Półmaratonu PHILIPS Piła tworzą unikalną kolekcję. Tym razem sylwetka Jana Huruka

Grzegorz Dulnik 2016-07-12 10:02

Jan Huruk

Półmaraton PHILIPS Piła kontynuuje tradycję umieszczania na medalach wizerunków najlepszych polskich maratończyków w historii. Pierwszym zawodnikiem uhonorowanym w ten sposób zawodnikiem był w 2006 roku Zdzisław Bogusz, a w poprzednim roku uczestnicy pilskiej połówki otrzymali medale z wizerunkiem Wandy Panfil. Do biegaczy, którzy 4 września ukończą 26. Półmaraton PHILIPS Piła na mecie trafi medal z sylwetką Jana Huruka, Mistrza Polski w półmaratonie z 1992 roku i olimpijczyka z Barcelony, wielokrotnego reprezentanta Polski w biegach długodystansowych. Będzie to już 11. medal z wizerunkiem najlepszych polskich maratończyków w unikalnej kolekcji medali pilskiego półmaratonu.

4 września 2016 roku w Pile odbędzie się już 26. edycja Półmaratonu PHILIPS Piła. Dla wielu biegaczy to stała pozycja w kalendarzu startowym. Bieg odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września i ten termin jest jednym z powodów, dla których pilska połówka cieszy się dużą popularnością wśród zawodników, pozwala bowiem sprawdzić swoją formę przed wrześniowymi maratonami w Warszawie oraz Berlinie. Coraz częściej jednak biegacze przyjeżdżają do Piły, by zdobyć unikalny medal do kolekcji niepowtarzalnych medali z wizerunkami najznakomitszych polskich maratończyków. Taką okolicznościową pamiątkę od 2006 roku otrzymują wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Półmaraton PHILIPS Piła.

W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) oraz Wanda Panfil (2015).

W tegorocznym półmaratonie na medalu będzie sylwetka kolejnego maratończyka, tym razem będzie to wizerunek Jana Huruka, Mistrza Polski w półmaratonie z 1992 roku i wielokrotnego reprezentanta Polski w biegach długodystansowych. Jan Huruk startował w biegach maratońskich w Berlinie, Bostonie, Chicago, Londynie, Barcelonie Otsu, Fukuoka, Tokio, Wiedniu. Jego rekord życiowy w maratonie to 2:10:07, uzyskany w Londynie w 1992 roku pozwolił mu zająć 2. miejsce w tym prestiżowym biegu. W 1991 roku na mistrzostwach świata w Tokio zajął 4. miejsce, a na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w biegu maratońskim był siódmy.