Nowe wymiary technologii Nike Free

Anna Ryznar 2016-04-20 00:00

Nike Free

Po dziesięciu latach od opracowania innowacyjnej technologii, Nike wprowadza nowe rozwiązania w modelach należących do linii Free. Każdy z butów charakteryzuje się nowoczesną podeszwą wykonaną z materiału auksetycznego, która pozwala na naturalny ruch stopy oraz wzmacnia mięśnie zarówno podczas biegu jak i treningu ogólnorozwojowego.

Dzięki naciskowi masy ciała, stopa biegacza rozszerza się w czasie stawiania kroku i kontaktu z ziemią oraz kurczy po oderwaniu od podłoża. Wahania w rozmiarze stopy odpowiadają zmianie o jeden rozmiar na długości oraz nawet o dwa rozmiary w szerokości buta. Bazując na tych obserwacjach, projektanci Nike opracowali podeszwę z materiału auksetycznego, która dostosowuje się do zachodzących przemian.

Podeszwa ta rozciąga się w wielu kierunkach, dzięki czemu może naśladować zmiany w rozmiarze stopy bez względu na to, czy sportowiec porusza się po linii prostej podczas biegu czy gwałtownie zmienia kierunek ruchu w trakcie treningu. Uzyskana elastyczność pozwala dokładnie kontrolować ruch stopy, nie buta. Trzykrotna złota medalistka w sprincie Allyson Felix wyjaśnia to w następujący sposób: Trenuję w Nike Free, aby wzmocnić mięśnie stóp. Bardzo lubię, kiedy buty pozwalają moim stopom na naturalny ruch. Każdy z nas jest jednak zbudowany inaczej, dlatego doskonale jest czuć, że masz but, który porusza się razem z Twoją stopą.

BIEGANIE

Każdy biegacz charakteryzuje się jedynym w swoim rodzaju krokiem, który określa specyficzny rytm i geometria ruchu.

NIKE FREE RN MOTION FLYKNIT

Ten model umożliwia biegaczom uzyskanie najbardziej dynamicznego ruchu. Posiada dostosowującą się do stopy jednoczęściową cholewkę Nike Flyknit ze ścięgnami 3D biegnącymi od przedniej części po obszar pięty, a także podeszwę wykonaną z materiału auksetycznego.

NIKE FREE RN FLYKNIT

Lekka, opracowana strefowo cholewka Flyknit łączy w sobie idealne dopasowanie oraz klasyczny fason. Podeszwa środkowa zbudowana jest z materiału auksetycznego w połączeniu z najnowszą, miękką pianką IU podnoszącą poziom komfortu pod stopą. 

NIKE FREE RN

Lekki i dynamiczny but biegowy. Stanowi połączenie specjalnie opracowanej cholewki z siateczki z elastycznym systemem wsparcia oraz nową, miękką pianką IU dającą dodatkowy poziom komfortu pod stopą. 

TRENING

Rodzajów treningu jest tyle, ile powodów do trenowania. Bieganie, wyskoki, podnoszenie ciężarów, gwałtowne zmiany kierunku ruchu wymagają zmiennego poziomu wsparcia i elastyczności.

NIKE FREE TRANSFORM FLYKNIT DLA KOBIET

Ten niskoprofilowy but treningowy wyposażono w cholewkę Flyknit, która zwiększa poziom wsparcia. Włókna Flywire silnie trzymają stopę podczas ruchu na boki, natomiast zintegrowany zapiętek pozwala na uzyskanie stabilizacji podczas poruszania się we wszystkich kierunkach. Dwuczęściowa część wewnętrzna to połączenie efektywnej amortyzacji, która chroni przed wstrząsami podczas silnych uderzeń o podłoże oraz podeszwy gwarantującej wsparcie nawet w trakcie nawet najcięższych treningów.

Nike Free

NIKE FREE TRAIN FORCE FLYKNIT DLA MĘŻCZYZN

To niskoprofilowy but treningowy z cholewką Flyknit o wysokości 5/8, która zwiększa poczucie wsparcia. Włókna Flywire silnie trzymają stopę podczas ruchu w kierunku bocznym, natomiast zintegrowany zapiętek gwarantuje stabilizację podczas gwałtownych zmian kierunku ruchu. Zastosowanie dwóch rodzajów gęstości pozwala na połączenie efektywnej amortyzacji podczas dynamicznych ruchów o dużym natężeniu ze sztywniejszym wsparciem, które przydaje się podczas unoszenia ciężarów.

Nike Free

Modele biegowe Nike Free RN Flyknit oraz Nike Free RN a także treningowe wersje Free dostępne są od 7 kwietnia na Nike.com. Wszystkie modele można również zamówić w wersji personalizowanej na NIKEiD.

Model Nike Free RN Motion Flyknit będzie można nabyć od 5 maja na Nike.com.