Nike LunarEpic Flyknit: przyszłość obuwia biegowego

Anna Ryznar 2016-03-03 00:00

Nike LunarEpic Flyknit

Rewolucyjna cholewka do kostki i przełomowa metoda produkcji podeszwy sprawiają, że model LunarEpic Flyknit zapewnia doskonałe dopasowanie oraz idealne, miękkie czucie.

Koncepcja LunarEpic Flyknit powstała ponad 18 miesięcy temu, zainspirowana znanym na całym świecie butem piłkarskim. Wzorem stał się model Nike Magista, który pozwala stopie, kostce oraz dolnej części nogi współpracować, wzmacniając naturalne ruchy oraz płynne stawianie stopy. Wykorzystując to rozwiązanie, projektanci Nike rozpoczęli pracę nad modelem, który zapewni podobne wrażenia podczas biegu, zaspokajając jednocześnie kluczowe potrzeby biegaczy: dopasowanie, czucie i efektywne generowanie siły odbicia.

Projektanci zaczęli pracę od skonstruowania lekkiej, oddychającej i jednoczęściowej cholewki Nike Flyknit. Zróżnicowali gęstość materiału tak, by dawał optymalną ilość wsparcia oraz wygodne dopasowanie na poziomie podbicia, pięty i przedniej części stopy. Z kolei kołnierz otaczający kostkę został zaprojektowany tak, aby utrzymać stopę w stabilnej pozycji oraz zwiększyć jej czucie. Cholewkę uzupełniono o linki z włókien w technologii Nike Flywire, które zapewniają wytrzymałość oraz bardzo dobre, dynamiczne dopasowanie.

Nike LunarEpic Flyknit

Pracując nad podeszwą środkową, projektanci korzystali z technologii wtłaczania pianki na gorąco. Wykorzystując temperaturę zamiast tradycyjnego klejenia, spoili na gorąco dwa rodzaje pianki w jedną. Dzięki temu połączono zalety tradycyjnej konstrukcji Lunarlon ze sztywną pianką nośną IU oraz miękką pianką IP. Laserowe nacięcia w bocznej części podeszwy wspomagają amortyzację zwiększając przy tym elastyczność buta.

Pozbawiona gumowych elementów podeszwa zewnętrzna wyróżnia się laserowymi nacięciami. Ich geometryczne kształty zainspirowane zostały rozłożeniem punktów nacisku stopy na podłoże. Wykonane z pianki Lunarlon elementy poruszają się indywidualnie, umożliwiając punktową kompresję, co pozwala osiągnąć wyjątkowo dynamiczny krok biegowy. Maksymalnie zwiększając zarówno amortyzację jak i przyczepność, LunarEpic Flyknit zapewnia wyjątkowy komfort przetaczania stopy z pięty na palce i dobre odbicie.

Nike LunarEpic Flyknit

Połączenie tych wszystkich elementów pozwoliło stworzyć wyjątkowo miękki but, idealnie dopasowujący się do kształtu stopy w ruchu i zapewniający doskonałe czucie. Jego uniwersalność sprawia, że jest doskonały dla biegaczy, którzy myślą o długich wybieganiach, biegach z narastającą prędkością czy treningach regeneracyjnych.

Model LunarEpic Flyknit będzie dostępny od 3 marca na Nike.com oraz u wybranych dostawców detalicznych w cenie 749 pln.