Rekordowo zimny weekend CITY TRAIL [ZDJĘCIA]

Justyna Grzywaczewska 2017-01-09 20:00

City Trail

-19 stopni – w takiej temperaturze odbył się sobotni bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Lublinie. To najzimniejsze zawody w siedmioletniej historii cyklu. Również w niedzielę temperatura dawała się we znaki – w Warszawie i Łodzi biegacze rywalizowali w dziesięciostopniowym mrozie. „Było super!”, „W takim mrozie najlepiej”, „Super zabawa” – podkreślali na mecie zawodnicy. W trzech imprezach wystartowało łącznie blisko 1300 dorosłych i ponad 270 dzieci.

Lublin

Wyniki City Trail Lublin

Bieg główny ukończyło 327 biegaczy. Zwycięzcą tych historycznych zawodów został Artur Kern – najlepszy w dwóch poprzednich edycjach CITY TRAIL w Lublinie. Czas Artura to 16:50. – Wydaje się, że uporałem się kontuzją, która uniemożliwiła mi wygranie grudniowego biegu. Tym razem mogłem skupić się już tylko na rywalizacji, nie na bólu. Biegłem z myślą, by wygrać, nie nastawiałem się na żaden wynik. Przez pierwszy kilometr prowadziłem, potem trzymałem się za drugim zawodnikiem i dopiero na ostatnim kilometrze przyspieszyłem – relacjonuje bieg Artur Kern. – Mrozu się nie boję. Najgorszy jest początek i rozgrzewka, podczas której bardzo marzły mi dłonie, ale już podczas startu bardziej przeszkadzało mi nierówne i śliskie podłoże. Nie można się dobrze odbić, trzeba uważać stawiając stopy, by nie wykręcić nogi, albo nie naciągnąć mięśnia. Mróz sam w sobie nie jest dla mnie powodem, by rezygnować z treningu. Nie zmieniam założeń, chyba że spadnie dużo śniegu i wieje silny wiatr – wtedy biegam trochę wolniej. Podobnie podchodzę do treningów moich zawodników. Chociaż oczywiście każdy jest inny, niektórzy gorzej znoszą mrozy, więc trzeba podchodzić do każdego indywidualnie – mówi mistrz Polski na 3000m w hali.

Drugie miejsce zajął Jarosław Bimkiewicz – z czasem 16:52, a trzecie – Michał Piróg – 17:08.

Pasjonującą walkę stoczyły panie – Joanna Wasilewska i Monika Kosz. Ostatecznie lepszą okazała się Joanna, która finiszowała z czasem 20:19. Monika uzyskała rezultat 20:22. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Kłoda – 20:30.

Wśród startujących zawodników trudno było dostrzec niezadowolonych. Widać chęć sprawdzenia się w trudnych warunkach była w uczestnikach zawodów ogromna. – To był mój debiut w cyklu. Przyznam, że lubię wyzwania i ten bieg potraktowałam właśnie jako jedno z nich. Nawet jakoś szczególnie ciepło się nie ubrałam, tylko w jedną bluzę i kurtkę – mówiła na mecie jedna z uczestniczek, Joanna Korzeniowska. – Za tydzień kolejne wyzwanie – bieg w Bieszczadach, a potem lubelskie Dychy do Maratonu.

Kolejne – piąte już zawody CITY TRAIL Lublin odbędą się 4 lutego. Ostatni bieg w edycji zaplanowany jest na 11 marca. Wszystkie imprezy odbywają się na tej samej trasie – nad Zalewem Zemborzyckim.

Lubelska edycja zawodów wspierana jest przez Miasto Lublin.

Warszawa

Wyniki City Trail Lublin

-18 stopni wskazywały termometry, kiedy o świcie na polanie przy ulicy Papirusów w Lesie Młociny w Warszawie zaczęło powstawać biegowe miasteczko cyklu CITY TRAIL. W ciągu kilku godzin temperatura wzrosła, ale nadal sięgała niemal 10 stopni poniżej zera. Mróz nie wystraszył biegaczy - linię mety 5-kilometrowych zawodów minęło 556 osób.

Zwycięzcą zawodów został Artur Jabłoński – najlepszy w edycji 2014/2015 w CITY TRAIL w Warszawie. Czas Artura to 15:45. - Praktycznie od samego początku do końca walka rozgrywała się między mną, a moimi kolegami – Łukaszem Oskierko i Piotrkiem Mielewczykiem. Biegliśmy ciągle razem i wiedziałem, że nie będzie łatwo na finiszu, ale na szczęście tak się złożyło, że to chyba ja miałem największą ochotę wygrać, bo po biegu koledzy przyznali, że… nie chciało im się finiszować – mówił na mecie zwycięzca zawodów. - Po piątkowym starcie (2 km w sztafecie 10k Parking Relay – właśnie z Łukaszem i Piotrkiem) praktycznie nie czułem żadnego zmęczenia. Biegło mi się nawet zaskakująco lekko, nawet święta mi w tym biegu nie przeszkodziły, bo ostatnio ciągle na nie narzekam – czuję, że ponownie przybyło mi 1-2 kg.

Artur dodał, że podstawa w bieganiu podczas dużych mrozów to rozsądnie skomponowane ubranie, tak by czuć komfort termiczny – nie może być ani za zimno, ani za ciepło. Sam wystartował w niedzielę w ciepłej bluzie, długich getrach, dwóch parach rękawiczek, chuście na szyję i oczywiście w czapce.

Drugie miejsce w zawodach zajął wspomniany Piotr Mielewczyk – z czasem 15:50, a trzecie – Łukasz Oskierko – 15:53.

Wśród pań po raz trzeci w edycji zwyciężyła Angelika Mach. Czas Angeliki to 17:44. Drugie miejsce zajęła Izabela Parszczyńska – 17:47, a trzecie – Joanna Rybacka – 18:55.

Angelika Mach to liderka klasyfikacji generalnej i rekordzistka trasy. Po biegu przyznała, że był to najtrudniejszy z dotychczasowych biegów CITY TRAIL, w których brała udział. – Na moje samopoczucie wpływ miało zapewne kilka czynników: mróz, ciężkie warunki na trasie i to, że od kilku dni jestem przeziębiona, więc też lekko osłabiona. W dodatku – podobnie jak w przypadku poprzednich biegów – nie odpuszczałam treningów, w sobotę robiłam żwawe 18 km, a w całym tygodniu wyszło 130 km. Ten start miał być kolejną, mocniejszą jednostką treningową, a ponieważ mróz przeszkadzał mi w szybkim bieganiu – trudno było rozkręcić nogi - biegłam nie zważając na wynik, ale kontrolując sytuację za mną i często się odwracając, tak by po prostu zwyciężyć. Mam nadzieję, że w następnym biegu będą zdecydowanie lepsze warunki, bo chciałabym jeszcze raz poprawić rekord trasy – podsumowała wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.

Wśród startujących w zawodach w Lesie Młociny była Anna Gzyra – aktorka, ambasadorka cyklu. – To był niesamowity bieg! Nie ukrywam, że czułam lekki niepokój związany z temperaturą, która poprzedniego dnia oscylowała wokół -18, ale dzisiejsza pogoda była wspaniała do biegania! Cudowne słońce, przepięknie ośnieżony las, wydeptana ścieżka, ta energia biegaczy i … pobita życiówka! To efekt regularnych treningów - co w moim przypadku oznacza bieganie 3 razy w tygodniu, planu treningowego dopasowanego do indywidualnych potrzeb i dobrej diety. To wszystko razem gwarantuje mi nie tylko na trasie, ale i na scenie duże pokłady energii, sprawne ciało i czysty umysł. No i kilka kilogramów mniej – zachęca do aktywności aktorka.

Piąty bieg w Warszawie odbędzie się 5 lutego, a zakończenie części sportowej zaplanowane jest na 12 marca.

Łódź

Wyniki City Trail Lublin

Kiedy na trasę niedzielnego biegu CITY TRAIL wystartowali łódzcy biegacze, termometry wskazywały 10 stopni poniżej zera. Zwycięzcą zawodów został Wojciech Sowik – najlepszy także w dwóch poprzednich biegach trwającej edycji. Jego wynik to 16:57. Drugie miejsce zajął Paweł Kopaczewski – 17:29, a trzecie – Krzysztof Pietrzyk – 17:38.

- Czwarty start i w końcu udało mi się wskoczyć na podium. Muszę przyznać, że ciężkie warunki jakie tym razem panowały w parku mocno mi sprzyjały w walce z kolegami. Przy takiej pogodzie czas nie jest ważny – mówi po biegu Krzysztof Pietrzyk i dodał: - Zawody CITY TRAIL wraz z moimi podopiecznymi traktuję jako przygotowania do wiosennych startów.

Wśród pań najlepszą była dominująca w CITY TRAIL od kilku lat – Monika Kaczmarek, z czasem 19:00. Drugą zawodniczką na mecie była Zuzanna Mokros (19:46), a trzecie miejsce zajęła Natalia Grzegorczyk (20:16).

Zawodnicy, którzy docierali do mety nie narzekali na iście zimową aurę, a wręcz podkreślali, że lubią takie warunki. - Wbrew mroźnej pogodzie jak dla mnie było naprawdę ciepło. Lubię biegać w takich warunkach. Co prawda zamierzałem pobiec trochę szybciej niż 26 minut, ale to był mój pierwszy start od listopada. Podobało mi się, że część trasy była nieodśnieżona, jak na prawdziwy zimowy przełaj przystało – podsumował jeden z uczestników biegu - Mariusz Kostrzewa.

W Parku Baden-Powella pojawiło się 391 dorosłych biegaczy. Zawody w Łodzi są współorganizowane przez firmę InesSport. Lokalnie imprezę wspiera MOSiR Łódź.

Kolejny bieg odbędzie się 12 lutego, a ostatnie zawody - 19 marca.

 

Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywa się - poza Lublinem, Warszawą i Łodzią - także w siedmiu innych miastach: Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu. Biegi CITY TRAIL Junior są współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Najbliższe biegi są zaplanowane na sobotę, 14 stycznia w Olsztynie oraz niedzielę, 15 stycznia w Gdyni i Szczecinie. Więcej informacji oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.