Ponad 12 tysięcy zawodników na mecie warszawskiego Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim

Łukasz Gruszka 2016-11-15 20:30

Zabiegaj o pamięć

11 listopada na sportowo uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W Warszawie odbył się ostatni w tym roku bieg z cyklu „Zabiegaj o pamięć” pod patronatem PKO Banku Polskiego. Do mety dotarło 12 031 zawodników. Ponad tysiąc osób wystartowało dla rocznej Laury cierpiącej na Zespół Aperta.

PKO Bank Polski od kilku lat jest partnerem strategicznym Warszawskiej Triady Biegowej odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. W jej skład wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. Stołeczny Bieg Niepodległości wystartował o symbolicznej godzinie 11.11 w okolicach skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Trasa na dystansie 10 km wiodła m.in. al. Jana Pawła II, wiaduktem nad al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości. Biegacze zawrócili przy SGH i wrócili na metę przy ul. Stawki. W zawodach wzięło udział 12 031 osób. Zwycięzcą okazał się Maciej Badurek z czasem 30 minut i 53 sekundy. Najszybszą panią była Anna Łapińska, która osiągnęła czas 36 minut i 19 sekund.

– Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim osobom, które dołączyły do naszej akcji charytatywnej i przypięły do koszulki kartkę „biegnę dla Laury”. Już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu „Zabiegaj o pamięć” w przyszłym roku – mówi Jarosław Pluta, dyrektor ds. sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Warszawie, który uczestniczył w piątkowej dekoracji zwycięzców.

W trakcie biegu można było pomóc rocznej Laurze z Piotrkowa Trybunalskiego, która cierpi na Zespół Aperta. Niedawno przeszła skomplikowaną operację głowy, a teraz czeka ją zabieg rozdzielenia paluszków u rąk i nóg. Jest podopieczną Fundacji Mam serce. Zaangażowanie 1072 zawodników, którzy przypięli do koszulki kartkę „biegnę dla Laury” i dotarli z nią do mety zostało przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na operację dziewczynki.

Wśród uczestników biegu oraz akcji charytatywnej byli również członkowie sekcji biegowej PKO Banku Polskiego liczącej obecnie 470 osób.

– Cieszę się, że mogłam w taki właśnie sposób uczcić ważne wydarzenie w historii Polski. Brałam udział w Biegu Niepodległości po raz pierwszy i jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery oraz niezwykłej oprawy imprezy. Poza tym wiedziałam, że pokonuję tę trasę dla Laury, co dodawało mi energii i motywacji – mówi Magdalena Wosińska z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykle PKO Grand Prix Gdyni czy PKO Rzeszów Biega. Podczas wszystkich tych wydarzeń prowadzone są akcje charytatywne „biegnę dla…” na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zeszłym roku w 27. Biegu Niepodległości ponad tysiąc osób pobiegło dla 10-letniego Kuby, który otrzymał dzięki temu środki na protezę ręki. W sumie, od 2013 r. odbyło się 219 takich akcji, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 229 beneficjentów kwotą ponad 3,1 mln zł. Od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika.

W tym roku Bank zorganizował także ogólnopolską sztafetę charytatywną w 12 miastach – 2. PKO Bieg Charytatywny. W Warszawie na Stadionie AWF zawodnicy przebiegli 2 693 okrążenia, a tym samym stolica zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich miast. Uczestnicy w całym kraju, wraz z uczniami biorącymi udział w PKO Biegu Charytatywnym Młodych, wybiegali w sumie 32 391 okrążeń. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała blisko 633 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.

Biegi Niepodległości pod patronatem PKO Banku Polskiego wystartowały również w innych miastach. 11 listopada odbyły się: 4. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie (PKO Rzeszów Biega), Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim w Gdyni (PKO Grand Prix Gdyni), 5. Bieg Niepodległości w Żaganiu oraz XXVIII Goleniowska Mila Niepodległości. Dodatkowo Fundacja PKO Banku Polskiego przeprowadziła kilka akcji charytatywnych podczas innych Biegów Niepodległości, m.in. w Legnicy, Pajęcznie i Rudzie Śląskiej.

Więcej o programie „PKO Bank Polski. Biegajmy razem” łączącym popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności, można przeczytać na stronach: www.biegajmyrazem.pkobp.pl
www.bankomania.pkobp.pl/biegajmy-razem/
www.facebook.com/PKOBankPolskiBiegajmyRazem
https://instagram.com/pkobiegajmyrazem