Fundacja Maraton Warszawski organizuje bieg dla Aleppo

Magdalena Sosna 2017-01-16 20:30

Biegam Dobrze dla Aleppo

29 stycznia Fundacja Maraton Warszawski organizuje wydarzenie „Biegam Dobrze dla Aleppo”. Wydarzenie realizowane jest w ramach inicjatywy „Warszawa dla Aleppo”, prowadzonej przez stołeczny ratusz. Bieg jest elementem akcji #BiegamDobrze, a trasę wytyczono wokół Pałacu Kultury i Nauki.

W 1944 roku Warszawa została zrównana z ziemią w wyniku działań wojennych. Miasto zburzono niemal w całości, a życie tysięcy Warszawiaków legło w gruzach. Obecnie na oczach całego świata rujnowane jest Aleppo. Każdego dnia mieszkańcy miasta tracą dach nad głową, a setki dzieci stają się sierotami doświadczonymi traumą wojny. Syryjczykom brakuje jedzenia, ubrań, podstawowych środków sanitarnych. Jako instytucja szczególnie związana ze stolicą oraz jej historią, Fundacja Maraton Warszawski dostrzega podobieństwa pomiędzy obecną sytuacją w Aleppo a wydarzeniami z 1944 roku. Z tego właśnie powodu organizatorom zależy, aby Warszawa, jako miasto szczególnie dotknięte w przeszłości tragedią wojny, udzieliło pomocy Syryjczykom w Aleppo.

29 stycznia zapraszamy wszystkich biegaczy – zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów – na plac przy Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy wspólnie pokonać 3000 kilometrów, bo tyle właśnie dzieli Warszawę od Aleppo. Ten bieg będzie wyjątkowy i zapraszamy do wzięcia w nim udziału wszystkich, bez względu na kondycję sportową. Biegacze będą mieli do pokonania 10 km, co przekłada się na 6 okrążeń wokół PKiN. Jednak tak naprawdę nie jest ważne, czy ktoś przebiegnie cały dystans, czy tylko jego fragment. Najistotniejsze jest to, abyśmy pokazali Europie, że jako biegacze potrafimy się zjednoczyć i pomóc zwykłym ludziom w Aleppo, którzy cierpią w obliczu wojny – komentuje Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Już dziś każdy może zapisać się na wydarzenie „#BiegamDobrze dla Aleppo”, realizowane w ramach projektu charytatywnego Fundacji „Maraton Warszawski”. #BiegamDobrze to pierwszy taki projekt w Polsce, którego celem jest połączenie aktywności sportowej z działalnością charytatywną. Biegacze startujący w imprezach Fundacji (Maratonie i Półmaratonie Warszawskim oraz Ekidenie) mogą zapisywać się do udziału w biegach na dwa sposoby: dokonując tradycyjnej opłaty startowej lub zakładając profil swojej internetowej zbiórki #BiegamDobrze i zbierając fundusze na wybrany przez siebie cel charytatywny. Do tej pory uczestnicy akcji zebrali wspólnie ponad milion złotych na cele dobroczynne!

„#BiegamDobrze dla Aleppo” to wyjątkowa edycja akcji. Każdy, kto chce wesprzeć mieszkańców Aleppo, może założyć swoją zbiórkę #BiegamDobrze. Wystarczy, że uzbiera 100 zł., a otrzyma wyjątkowy numer startowy, który będzie dowodem na to, że nie pozostał obojętny. Zebrane środki w całości dofinansują pomoc dla mieszkańców niszczonego wojną miasta.

Pomysłodawcy zachęcają biegaczy do założenia białych koszulek, symbolizujących pokój i wyraz sprzeciwu wobec agresji militarnej. Wydarzenie nie będzie miało charakteru tradycyjnego wyścigu. W ostatnią niedzielę stycznia wszyscy spotkamy się nie po to, by walczyć o medale, ale by dać wyraz solidarności mieszkańcami Aleppo i przede wszystkim – pomóc. W akcję włączyła się Polska Akcja Humanitarna oraz Caritas.

Więcej informacji i zapisy: www.pzupolmaratonwarszawski.com/dlaAleppo

  • Data: 29 stycznia
  • Start i meta: Pałac Kultury i Nauki – przy pomniku Janusza Korczaka
  • Godzina: 10:00
  • Dystans: 10 km (lub mniej). Biegamy po pętlach o długości ok 1600 m, sam decydujesz ile przebiegniesz.
  • Limit czasu: 1h 30 minut
  • Cel: zebrać jak najwięcej środków, które Caritas i PAH przeznaczą na pomoc mieszkańcom Aleppo.