Bieg Kilińskiego

Dane podstawowe

Termin
2014-05-03
Dystans
21.097 km
Kategoria
Bieg uliczny
Strona internetowa
Bieg Kilińskiego

Logo

Lokalizacja

Kraj
Polska
Województwo
wielkopolskie
Miasto
Trzemeszno

Opis

Od 1992 roku w rocznicę Konstytucji 3 Maja, na obszarze dwóch województw – wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego organizowany jest Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego. Bieg wrósł w tradycję Gminy Trzemeszno, propaguje aktywny wypoczynek oraz stanowi doskonałą formę promocji Gminy Trzemeszno i regionu.
Zamysł organizowania w Trzemesznie dużej imprezy biegowej, która nawiązywałaby do tradycji Chodów o Złote Buty Jana Kilińskiego organizowanych od 1980 roku w Warszawie, zrodził się na początku lat 90-tych. W styczniu 1992 roku rozpoczęły się przygotowania do zorganizowania w Trzemesznie biegu długodystansowego o randze ogólnopolskiej. Organizatorzy postawili sobie następujące cele: popularyzowanie Szlaku Piastowskiego, upamiętnienie postaci Jana Kilińskiego oraz upowszechnienie biegania – najprostszej i najefektywniejszej formy podnoszenia sprawności fizycznej.
Wybór patrona biegu nie nastręczał trudności. Nawiązanie do Międzynarodowych Zawodów w Warszawie, których także sponsorem był pan Henryk Bisikiewicz z Trzemeszna, fundujący tradycyjnie złote buty, jednoznacznie wskazywało, że tylko Jan Kiliński może patronować trzemeszeńskiej imprezie.
Bieg główny od początku odbywa się na trasie Mogilno-Trzemeszno, ze startem na Rynku w Mogilnie i metą na Stadionie
Miejskim w Trzemesznie. Pierwszych 16 biegów odbywało się na dystansie 18,2 km, natomiast począwszy od 2008 roku odbywa się on częściowo zmieniona trasą jako półmaraton.
Imprezie głównej towarzyszą uliczne biegi młodzieżowe i dziecięce biegi krótkodystansowe, mające za patrona (od 1996) Pana Henryka Bisikiewicza, które urzeczywistniają masowy charakter imprez.
Bieg długodystansowy jest wiodącą imprezą, a o jej ogólnopolskiej randze i charakterze świadczy także przekrój uczestników. Corocznie silnie reprezentowane jest środowisko Poznania, Gniezna, Bydgoszczy, Torunia, Swarzędza, Inowrocławia, Koła, Gniewkowa, pojawili się także biegacze z odległych części Polski, np. ze Szczecina, Olsztyna i Wrocławia, a nawet z zagranicy z Bułgarii, Turcji i Ukrainy.
Cenną pamiątką trzemeszeńskich biegów są medale oraz inne materiały reklamowe, jak koszulki i torby foliowe, których bohaterem był zawsze trzemeszeński szewc.
Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego jest obecny na biegowej mapie Polski od wielu lat, ma swoją renomę i markę wśród biegaczy i niewątpliwie wrósł już na dobre w tradycję Gminy Trzemeszno. Od roku 2011 Bieg zaliczany jest do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Wpisuje się doskonale w tzw. modę na bieganie – można powiedzieć, że także ją wykreował, a dla środowiska trzemeszeńskiego – od ponad 20 lat – rocznica Konstytucji Trzeciomajowej kojarzona jest z bieganiem, któremu niepodzielnie towarzyszy Jan Kiliński.

Koszty

opłata startowa wynosi:

  • w terminie do 15.04.2014 r. – 30,00 zł.
  • w terminie od 16.04.2014 r. do 03.05.2014 r. – 40,00 zł.

Harmonogram

Program XXIII Ogólnopolskiego Biegu im. Jana Kilińskiego:

  • 9 .15 – otwarcie
  • 9 .30 – odjazd autokarów na start (Mogilno Rynek)
  • 10 .30 – start ostry biegu głównego – Rynek Mogilno
  • 13.30 – zakończenie imprezy Stadion Miejski w Trzemesznie.

Kontakt z organizatorem

Patronat medialny

Polecane aktualności biegowe

Sukces biegu „Avon Kontra Przemoc” – przebiegliśmy dwukrotnie więcej niż zakładaliśmy!

Sukces biegu „Avon Kontra Przemoc” – przebiegliśmy dwukrotnie więcej niż zakładaliśmy!

Z radością informujemy, że bieg „Avon Kontra Przemoc” zakończył się sukcesem! Choć pierwszym celem było pokonanie 25 tys. kilometrów, to uczestnicy przebiegli wspólnie dwukrotnie więcej – ponad 55 tys.!

Czytaj więcej
Łukasz Gruszka
2020-07-22 16:07
Wyjątkowy bieg przez Energa Stadion Gdańsk

Wyjątkowy bieg przez Energa Stadion Gdańsk

Bieg po plaży, w parku, lesie to z pewnością dobry sposób na codzienne przebieżki. Ale już bieg po jednym z najpiękniejszych stadionów piłkarskich świata może być z pewnością niecodziennym i ciekawym przeżyciem.

Czytaj więcej
Łukasz Gruszka
2020-07-22 15:57
XI edycja biegu

XI edycja biegu "Avon Kontra Przemoc" – podnosimy stawkę do 35 tysięcy kilometrów!

W tegorocznej, wirtualnej edycji biegu „Avon Kontra Przemoc” firma Avon zobowiązała się do przekazania 25 tys. zł na rzecz „Niebieskiej Linii” Instytutu Psychologii Zdrowia za osiągnięcie 25 tys. kilometrów przez uczestników.

Czytaj więcej
Łukasz Gruszka
2020-07-01 21:24
XI edycja biegu

XI edycja biegu "Avon Kontra Przemoc". Zbieramy kilometry i walczymy z przemocą #KilometryKontraPrzemoc

W tym roku każdy, bez względu to, gdzie się znajduje, może wziąć udział w biegu „Avon Kontra Przemoc – #biegnijzGarwolinem”, a pokonane dystanse mają ogromne znaczenie.

Czytaj więcej
Łukasz Gruszka
2020-06-23 07:19