VII edycja Biegu Tropem Wilczym już 3 marca br. Jest z nami 360 miast na różnych kontynentach!

Łukasz Gruszka 2019-01-24 18:56

Historia Biegu Tropem Wilczym

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział zaledwie 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – do Parku Skaryszewskiego. Na trasie pojawiło się 1500 biegaczy! W 2010 roku ustanowiono 1 marca Państwowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Ta data w kalendarzu zwiastuje każdego roku kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym, który od 2015 roku ma charakter ogólnopolski. Przygotowania do VII edycji ruszyły pełną parą. Biegacze z całego kraju mogą już zdobyć numer startowy za pomocą formularza zgłoszeniowego i rozpocząć treningi do jednego z kilku biegów wybierając odpowiedną trasę dla siebie. W tym roku, jak w każdej edycji, będzie można pobiec trasą obligatoryjną dla wszystkich miast - 1963 m. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej - Józefa Franczaka pseud. Lalek, Laluś. Ten bieg zyskał miano honorowego i jest najpopularniejszym dystansem. Każdy miasto może dodatkowo wytyczyć biegi o dowolnej długości, dopasowane do swoich możliwości.

Bieg Tropem Wilczym w kolejnych miastach w Polsce

W poprzedniej edycji wzięło udział 333 polskich miast. Większość z nich biegnie również w tym roku. Aż 26 nowych miast po raz pierwszy zorganizuje bieg dla swoich mieszkańców i włączy się tym samym do społeczności, którą organizatorzy budują już od wielu lat. W ubiegłym roku pobiegło w sumie 70 000 biegaczy, w tym organizatorzy spodziewają się nawet 5000 osób więcej. Z ideą pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegną takie metropolie jak: Sydney oraz Keysborough, Melbourne. Światowy wydźwięk biegu ponownie wybrzmi w Wilnie, Wiedniu, Londynie, Chicago, Nowym Yorku.

Bohaterowie VII Edycji Biegu

Każdego roku uczestnicy biegną w koszulkach, na których widnieją zdjęcia bohaterów, których historię chcą przybliżyć W tym roku będą to: Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław „Siła” Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca. – Poprzez wgląd w historię tegorocznych Bohaterów uczymy się, że życie w zgodzie z wartościami takimi jak wiara, dobro czy miłość do drugiego człowieka może zaowocować w przyszłości pięknym pomnikiem pamięci dla tych, którzy będą potrzebowali prawdziwego bohatera w swoim życiu - mówi Barbara Konarska, Rzecznik Prasowy Biegu. W dniu biegu poprzez rekonstrukcje historyczne, spotkania ze świadkami historii oraz tablice informacyjne każdy będzie mógł dowiedzieć się o życiu Niezłomnych, ich odwadze oraz walce, jaką stoczyli by dziś żyło nam się lepiej.

Charytatywna aktywność w Biegu Tropem Wilczym

Tak jak każdego roku, tak i w tym, celem akcji jest nie tylko zachowanie w pamięci śladów historii ludzi podziemia antykomunistycznego. Bieg Tropem Wilczym to też wielka akcja zbierania funduszy na cele ratowania zdrowia najmłodszych. Beneficjentem finansowej zbiórki towarzyszącej biegowi we wszystkich miejscach gdzie on wystartuje będzie pilnie potrzebujące takiej pomocy dziecko. Konkretną osobę wskażą Ambasadorzy na przełomie stycznia i lutego 2019 r. Dodatkowo, aby wesprzeć ten cel zostanie uruchomiony specjalny numer konta bankowego, na który będzie można wpłacać pieniądze aż do finałowego dnia Biegu.

Ambasadorzy i Przyjaciele Biegu Tropem Wilczym

Wiele znanych i lubianych osobistości świata sportu, mediów i telewizji włączyło się w akcję promowania wartości Biegu Tropem Wilczym. Wśród nich jest między innymi: Jerzy Skarzyński - trzykrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie, reprezentant Polski w mistrzostwach Europy, aktor Jacek Rozenek czy dziennikarz sportowy Rafał Patyra. Lista Ambasadorów i Przyjaciół Biegu zwiększa się każdego dnia. Na bieżąco organizatorzy Biegu będą informować o kolejnych nazwiskach osób, które w tym roku zdecydowali się wesprzeć Bieg Tropem Wilczym.

Warto być z nami!

Zaangażowane miasta dostarczą sportowcom, kibicom oraz wszystkim, którzy zdecydują się spędzić ten dzień w atmosferze historyczno-kulturalnego eventu, moc atrakcji takich jak koncerty, gry terenowe, prezentacje wyposażenia żołnierzy oraz emisje filmów pokazujących losy Żołnierzy Wyklętych, a także przybliżą historię pokazami VR-owymi. Ten dzień będzie również okazją do miłych spotkań rodzinnych, spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, skorzystania z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.