Biegacze uczcili razem z PKO Bankiem Polskim rocznicę Powstania Warszawskiego

Łukasz Gruszka 2016-07-26 08:39

26. Bieg Powstania Warszawskiego

10-kilometrową trasę 26. Biegu Powstania Warszawskiego pokonało 8343 zawodników, z czego 1028 osób przyłączyło się do akcji charytatywnej na rzecz 3,5-letniego Alanka z wadą serca. Partnerem wydarzenia odbywającego się w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” był PKO Bank Polski.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 r. autorski program „PKO Bank Polski. Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce. Od kilku lat Bank jest partnerem strategicznym biegów wchodzących w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”: Biegu Konstytucji 3 Maja, Biegu Powstania Warszawskiego oraz Biegu Niepodległości.

Zawody 23 lipca były okazją do uczczenia na sportowo 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy z biało-czerwonymi opaskami wystartowali o godz. 21.00 z ul. Bonifraterskiej i pobiegli m.in. śladami walk powstańczych, a także obok miejsc upamiętniających wydarzenia z 1944 r. Po drodze mijali rekonstrukcje przygotowane przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław. Jak zawsze imprezie towarzyszyła niezwykła atmosfera, na trasie słychać było odgłosy wystrzałów i bombardowań, a po ulicach chodzili młodzi żołnierze. Z głośników płynęły „Warszawskie dzieci” i inne patriotyczne piosenki z epoki. Przed startem uczestnicy biegu odśpiewali wspólnie „Rotę”. Podczas zawodów obecni byli także kombatanci, którzy przywitali uczestników, a po biegu wręczali nagrody.

Bieg ukończyły 8343 osoby. Najszybciej trasę 10 km pokonał Maciej Badurek z Mińska Mazowieckiego z czasem 31 min 27 sek. – Czekałem na tę chwilę odkąd biegam, czyli prawie 9 lat. Wreszcie się udało! Bieg Powstania Warszawskiego zawsze był dla mnie szczególny. Startowałem w nim co roku, nawet kiedy mieszkałem przez jakiś czas w Hiszpanii – powiedział po biegu Maciej Badurek.

Wśród pań zwyciężczynią okazała się Karolina Pilarska z Lublińca, której bieg zajął 35 min. i 47 sek. (30. pozycja w klasyfikacji generalnej). Dodatkowo, 23 lipca, 490 osób wbiegło rano na 9. piętro PAST-y, strategicznego budynku powstańczego przy ul. Zielnej. Najszybszy w 3. Biegu Zdobycia PAST-y był Rafał Krzeszewski, któremu wbiegnięcie na ostatnie piętro zajęło jedynie 38 sek. W gronie kobiet zwyciężyła Alicja Luba, która 9 pięter pokonała w 53 sek.

W biegu brała również udział liczna grupa pracowników z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego. – Biegam w wielu imprezach sponsorowanych przez Bank, jednak ta jest wyjątkowa, chociażby ze względu na atmosferę i emocje. Pracuję obecnie w Białymstoku, ale pochodzę z Warszawy i to miasto zawsze było mi bliskie. Cieszę się, że mogłem oddać hołd powstańcom, a także wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz Alanka – powiedział Łukasz Sagan, młodszy doradca w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Białymstoku.

Dzięki 1028 zawodnikom, którzy przekroczyli linię mety z kartką „biegnę dla Alanka”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację chłopca. 3,5-latek urodził się z wadą serca (HLHS) i wiotkością lewego oskrzela głównego. – Dziękujemy wszystkim osobom, które dołączyły do naszej akcji charytatywnej i przypięły do koszulki kartkę „biegnę dla Alanka”. Już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Zabiegaj o pamięć”, czyli na Bieg Niepodległości 11 listopada, gdzie również odbędzie się akcja „biegnę dla…” – mówi Jarosław Brzuzy, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Podczas wszystkich sponsorowanych przez PKO Bank Polski imprez biegowych organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla…”. W sumie, od 2013 r. odbyły się 182 takie akcje, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 190 beneficjentów kwotą ponad 2,6 mln zł. Od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się jednocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Warszawie, gdzie 58 drużyn, czyli 290 osób, wybiegało 2037 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać 632 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. W tym roku bieg odbędzie się 17 września – w Warszawie na Stadionie AWF przy ul. Marymonckiej 34.

W 26. Biegu Powstania Warszawskiego brali udział ambasadorowie 2. PKO Biegu Charytatywnego: Karolina Gorczyca, Maciej Kurzajewski i Paweł Januszewski.

Podczas zawodów można było zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. PKO Bank Polski zorganizował w miasteczku trzy pokazy oraz zaprosił zawodników i kibiców na indywidualne konsultacje z ratownikami medycznymi.