Wspomnienia biegowe Pana Stanisława...
Koral w Koronie

Stanisław Wójcik 2011-05-25 00:00

maratony24.pl


dr. Stanisław Wójcik:
maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich, ambasador Festiwalu Biegowego na co dzień pracownik naukowy, autor wielu wpomnień biegowych...

                             


Koronnym biegiem w czasie zbliżającego się już II Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy – Zdroju, będzie jak w roku ubiegłym Koral Maraton. Już od kilku miesięcy organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby impreza była perfekcyjnie przygotowana i zyskała czołową pozycję w kalendarzu biegów.

W ubiegłym roku było mi dane przebiec wraz z kilkusetosobową grupą biegaczy trasę tego bardzo trudnego maratonu i stąd okazja, aby podzielić się refleksjami, wrażeniami, uwagami i wnioskami z trasy biegu. Może to być pomocne na zawodach w Krynicy już za kilkanaście tygodni.

Na wstępie przedstawiam statystykę wyników osiągniętych przez biegaczy w tym maratonie o bardzo trudnej konfiguracji trasy. Maraton ukończyło tylko 304 zawodników. W przedziale czasowym 4:00 - 4:30 osiągnęło metę 181 biegaczy i liczba ta jest dominantą statystyki wyników, nie  odpowiadającą  medianie w  probabilistycznym rozkładzie Gaussa, rozkład umiarkowanie asymetryczny, z asymetrią prawostronną.

Można stąd wnosić, że w tym roku krzywa rozkładu będzie mieć zbliżony przebieg przy dominancie kilkanaście krotnie większej. Postawiona hipoteza powinna być brana pod uwagę, jako przewidywana rzeczywistość przy organizacji biegu, bo w tym interwale czasowym możliwe jest znaczne zagęszczenie zawodników na punkach odnowy biologicznej oraz przy stolikach regeneracji.

W tej grupie także może zaistnieć wzmożona potrzeba sprawnej działalności służb medycznych, bo tam przeważać będą nie profesjonaliści a zawodnicy z grupy amatorów, nie zawsze należycie przygotowani do pokonania tego dystansu. Nie należy ukrywać skali trudności dystansu. Już w roku ubiegłym jedna z rekordzistek biegów maratońskich nie wzięła udziału w Koral Maratonie, bo trasa sprawiała na treningach wiele problemów nawet bardzo dobrym zawodnikom. Będzie to z całą pewnością bardzo trudny bieg a w dodatku pogoda może nie sprzyjać. Już dziś wszyscy zainteresowani powinni wziąć to sobie do serca i zintensyfikować zakres przygotowań w każdych warunkach atmosferycznych na trasach o zróżnicowanym nachyleniu.

Liczne biegi długodystansowe organizowane latem w wielu miastach a więc przed II Festiwalem Biegowym mogą stanowić sprawdzian formy i być dodatkowo źródłem informacji co do korekty na  treningach.

 

maratony24.pl

Rys.1 Statystyka liczebności w funkcji końcowych wyników w Koral Maratonie 2010



maratony24.pl

         Rys.2 Rozkład Gaussa liczebności zawodników w zależności od końcowych wyników w 2010 roku

 

maratony24.pl
Rys.3 Statystyka rozkładu liczebności zawodników w funkcji czasu po 20 km biegu Koral Maratonu 2010

 

 

maratony24.pl
Rys.4 Rozkład empiryczny liczebności zawodników Koral Maratonu 2010 w funkcji czasu po 20 km

 

O ile krzywe rozkładu rozkładu empirycznego liczebności zawodników przedstawione na wykresach rys. 1 i rys.2 wykazują asymetrię prawostronną (większość ukończyła maraton w czasie poniżej 4:30) to analogiczne funkcje rozkładu sporządzone po 20 km są prawie idealnie symetryczne.


Analiza porównawcza tych rozkładów wskazuje, że do 20 km trasy bieg odbywał się zgodnie z prawami statystyki (mediana rozkładu 1:50:00 ). W sensie ogólnym tempo biegu jak na panujące warunki atmosferyczne było całkiem przyzwoite. Można było się spodziewać rekordowych wyników( dominanty 3:30-4:00 ).


Tymczasem zamiast takiej prognozy dominanta końcowego rozkładu osiągnęła wartość z przedziału czasu 4:00-4:30. Fakt ten znajduje uzasadnienie w psychice znacznej liczby biegaczy. Start biegu nastąpił z rynku Nowego Sącza i przez kilka kilometrów prowadził ulicami tego miasta. Rozgrzewający doping mieszkańców sprawił, że znaczna część startujących narzuciła tempo nie odpowiadające własnym możliwościom na  tej trudnej trasie. Po półmetku opadli z sił i nawet doskonale zaopatrzone stoliki z odżywkami i napojami niewiele już mogły pomóc. Ostatni kilkukilometrowy odcinek trasy od Krzyżówki do mety na deptaku Krynickim prowadził z łatwością w dół ale na odrobienie strat było już za późno.

Wnioski nie tylko dla tych, którzy wyznaczyli sobie cel 3:45 – 4:30:

1. Do Krzyżówki od startu w Nowym Sączu trasa w większej części prowadzi wzniesieniami pod górę ale są także odcinki trasy z lekką pochyłością w dół. Trzymać stale tempo 6 min/km a tam, gdzie są małe spadki w miarę możliwości zwiększyć tempo do 5,5 min/km .

2. Końcowy kilkukilometrowy odcinek trasy od Krzyżówki do mety można  potraktować jako finisz i tam możliwe jest uzyskanie  prędkości nawet przez przeciętnego zawodnika  w granicach 5,0 – 5,2 min/km.

3. Kontrolawać prędkość przy użyciu stopera dzięki doskonałemu oznaczeniu trasy co kilometr.

4. Zwracać uwagę na piękno okolicy, bo nie tylko doping ale widoki także dodają sił.

5. Sprawdzić stan swojego zdrowia. Dla długodystansowców polecam  wykonanie badania echokardiograficznego obejmującego obraz zastawki aortalnej, zastawki mitralnej, wymiarów i kurczliwości komór sercowych oraz badań Dopplera. Koral Maraton uchodzi za najtrudniejszy bieg w Polsce i każdy powinien do niego być przygotowanym także zdrowotnie.

Była już Perła w Koronie, Korona Maratonów i prawem serii w II Festiwalu Biegowym w Krynicy – Zdroju będzie dzięki organizatorom i licznej rzeszy biegaczy - Koral w Koronie - najbardziej ambitny i wymagający królewski dystans w Polsce. Ukończenie tego ponadprzeciętnego biegu może stanowić niezapomniane przeżycie nie tylko biegacza profesjonalisty ale również amatora, bo Ci głównie stwarzają atmosferę zawodów.

dr. Stanisław Wójcik