Jak biegać w deszczu?

Katarzyna Gierczak 2013-09-14 00:00

Deszcz

Ciało traci ciepło podczas deszczu dwukrotnie szybciej, niż w suchych warunkach

Zimne, świeże powietrze w płucach, wiejący w plecy wiatr, odczuwalne ciepło w nogach, beztroskie uczucie rozchlapywania błotnistych kałuż i radość z niespodziewanej ulewy - bieganie zimą dajw wolność. Najważniejsze, by łączyć zywioły - nie bać się ich ani z nimi nie walczyć.

Z pewnością będą takie dni, gdy pogoda nie będzie twoim sprzymierzeńcem. Ciemniejsze i deszczowe lub śnieżne dni nie będą zachęcać do jakiejkolwiek aktywności. Dlatego zamiast zadawać sobie pytanie "dlaczego powinienem?", przyjmij wyzwanie i zapytaj "dlaczego nie?". Tej zimy możesz dokonać wyboru: albo zostajesz w domu i patrzysz na świat przez zaparowane okno albo zakładasz swój zestaw do biegania, który ochroni cię w każdych warunkach i biegasz.

 

Poznaj deszcz

Poznaj kilka faktów dotyczących opadów.

Dla wielu osób deszcz jest obecny przez cały rok. Jednak zimą, gdy spada temperatura, deszcz może znacznie dawać się we znaki i podczas biegu okazać się sporym wyzwaniem. W nadbrzeżnych stanach na północnym zachodzie USA większość opadów przypada na miesiące zimowe, ze średnimi wielkościami opadów w grudniu w wysokości 149,86 mm, w przeciwieństwie do stosunkowo niskich 20,32 mm w czerwcu. Podobnie jest w Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie średnie miesięczne opady deszczu rosną z 40 mm w okresie od czerwca do sierpnia do 120 mm w okresie od grudnia do marca. Po drugiej stronie Atlantyku, południowo zachodnia Anglia doświadcza średnio 30-40 deszczowych dni w zimie, w porównaniu z 25-35 dniami w lecie.

Niemniej jednak deszczowe dni nie zdarzają się tylko zimą, więc nie każdy może używać ich jako wymówki. Opady deszczu w Berlinie są dosyć wyrównane przez cały rok (pomiędzy 38 a 48 mm na miesiąc), a rzeczywiste maksima osiągają w miesiącach letnich, ze średnią 71 mm w czerwcu. W Japonii, w tym w głównych miastach takich, jak Tokio, zima jest przeważnie względnie suchą porą roku i uważana jest za znacznie przyjemniejszy okres do biegania niż wilgotne miesiące letnie. Średnie opady w czerwcu, najbardziej mokrym miesiącu, sięgają 167,7 mm w porównaniu do zaledwie 51 mm w grudniu i styczniu.

 

Doświadcz deszczu

konsekwencje opadów dla biegaczy

Choć woda jest nieodzownym towarzyszem w każdym sporcie, to – jeżeli występuje pod postacią deszczu zamiast uzupełniającego zapasy napoju – biegacze muszą się do tego przygotować i przed nią ochronić. Oprócz schłodzenia twojego ciała, deszcz zmniejsza przyczepność na powierzchniach, po których biegniesz, zwiększając tym samym ryzyko poślizgnięcia się oraz potrzebę dokładnego stawiania stóp. Utrudnia także widoczność i ogólnie robi wszystko, co może, aby zniechęcić cię do dalszego biegu. Wie o tym doskonale słynna biegaczka maratońska Paula Radcliff. W 2002 roku Paula wygrała finałowy bieg na 10 000 m podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Monachium, bijąc w rzęsistym deszczu rekord Europy. W normalnych warunkach pobiegłaby przynajmniej 10 sekund szybciej.

Przyspieszona utrata ciepła

Transport ciepła przez wodę (zwany przewodnictwem) jest 70 razy bardziej wydajny niż przez powietrze (konwekcja), więc jeśli twoje ciało albo ubranie jest mokre, ciepło ciała szybko się wytraca, a mokre ubranie traci swoje właściwości izolujące nawet w najlżejszym deszczu.

Deszcz zmoczy powierzchnię skóry, a kiedy wyparuje, tak jak pot, dodatkowo ją ochłodzi.

Mokre drogi, ścieżki i chodniki mogą być śliskie, a zredukowane wskutek deszczu tarcie sprawia, że niezbędna jest dodatkowa ostrożność.

Mokra i wietrzna pogoda to najgorsze połączenie. Wiatr przyspieszy parowanie i szybciej ochłodzi skórę.

Im większa powierzchnia skóry wystawionej na deszcz, tym większy obszar, z którego ciało będzie oddawać ciepło kroplom wody, powodując jeszcze szybszy spadek swojej podstawowej temperatury.

Jeżeli temperatura twojego ciała staje się niebezpiecznie niska, zwalnia serce. Mniej tlenu, płynów i składników odżywczych jest pompowana do naszego krwioobiegu, a te rzeczy są niezbędne w dostarczaniu energii do komórek naszego organizmu. Bez tego bieganie staje się trudne, a mięśnie nie mogą się rozluźniać i napinać odpowiednio wydajnie.

Zimna powierzchnia skóry dużo szybciej odprowadzi ciepło z wnętrza organizmu.

 

Opanuj deszcz

nie pozwól mu zepsuć biegania

Pójść pobiegać w deszczu to trochę jak pójść popływać – dostrzegasz wodę jedynie przez kilka pierwszych chwil, a zaraz potem zapominasz, że jesteś mokry. To zaś, co deszcz może ci zabrać pod względem wyników, bezwzględnie wynagrodzi ci atmosferą.

Jak mówi Mariana Ciscato z klubu Kainágua w Sao Paulo: „Bieganie w deszczu nigdy nie było dla mnie problemem – uważam, że jest to bardzo poetyckie doświadczenie.”

“ Uwielbiam bieganie w deszczu. Zazwyczaj oznacza to, że biegnę szybciej. Bieganie w deszczu, bez muzyki, często prowadzi do niezwykle klimatycznych, skłaniających do refleksji biegów.”

Atticus Harris, Run Dem Crew, Londyn

 

5 kluczowych wskazówek

Zapoznaj się z poniższymi pięcioma kluczowymi wskazówkami dotyczącymi biegania podczas deszczu:

  • Ubierz się w lekkie, oddychające warstwy ubrania oraz w nieprzemakalną kurtkę, unikając strojów nieodprowadzających wilgoć (takich jak bawełna), które zatrzymując wodę stają się ciężkie i nasiąkają wilgocią.
  • Załóż czapkę, która utrzyma deszcz z dala od oczu i twarzy.
  • Ponieważ mokre ubrania mogą również potęgować podrażnienia, zastosuj środek nawilżający lub wazelinę na narażonych powierzchniach, takich jak klatka piersiowa, wewnętrzna część ud, szyja/okolice kołnierzyka oraz wszędzie tam, gdzie ubranie może doprowadzić do otarć.
  • Znajdź coś, co na ciebie działa kiedy potrzeba ci dodatkowej motywacji, bez względu na to, czy będzie to wspaniała muzyka, czy jakiś rodzaj uzupełnienia energii w formie smakołyku, na przykład tabliczki czekolady.
  • Rozgrzej się w pomieszczeniu wbiegając i zbiegając po schodach oraz wykonując kilka dynamicznych ćwiczeń, takich jak wypady, przysiady, czy wymachy. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany do biegania już w momencie kiedy znajdziesz się za drzwiami i będziesz potrzebować mniej czasu, aby złapać swój rytm.

 

Wskazówki, co robić po biegu w deszczu

  • Buty wysuszysz szybciej rozluźniając sznurowadła, usuwając wkładki i wkładając do środka zwinięte gazety, które będą wchłaniać wilgoć. Jeżeli regularnie mierzysz się z deszczowymi warunkami pomocne może się okazać posiadanie kilku par butów do biegania, dzięki czemu kiedy jedna para będzie schnąć, będziesz mógł użyć drugiej.
  • Pod koniec biegania w deszczowy dzień, nie ociągaj się w ociekającym wodą ubraniu – przebierz się w suchą odzież i uzupełnij energię, co pomoże ci się ogrzać.
  • Jeżeli w miejsce, w którym rozpocząłeś bieganie, jedziesz samochodem, weź ze sobą ręcznik i suche ubranie, abyś nie musiał wracać w mokrej, zimnej odzieży.

 

Dane o twoim biegu na twoim nadgarstku

Zegarek Nike+ SportWatch GPS z technologią TomTom to najbardziej dynamiczny zegarek dla biegających sportowców, łączący prostą nawigację, piękne wzornictwo, lokalizację GPS oraz motywację w postaci Nike+ - wiodącej społeczność biegaczy, do której należy ponad 4 miliony użytkowników. Technologia GPS pracuje w parze z czujnikiem Nike+, który zapamięta każdy przebiegnięty przez ciebie kilometr, bez względu na to, dokąd zmierzasz. Innowacyjny, wodoszczelny ekran dotykowy pozwali ci łatwo uruchomić podświetlenie, oznaczyć okrążenia i spersonalizować dane, które chcesz widzieć podczas biegu, nawet w najbardziej ponure i mokre dni.

 

Pokonaj deszcz

zabezpiecz się przed deszczem i pozwól, aby cię niósł

Odpowiedni ubiór oraz wyposażenie to podstawowe kwestie, które sprawią, że nie zmarzniesz, nie zmokniesz i będziesz chroniony, co pozwoli ci czerpać z biegu możliwie najwięcej.

 

Spodnie Nike Element Shield

niezwykle wygodny strój do biegania, który nie pozwoli ci zmarznąć ani zmoknąć

  1. Tkanina Dri-FIT pozwala zachować wygodę i suchość, odprowadzając pot ze skóry na powierzchnię odzieży, gdzie szybko odparowuje.
  2. Aby uwięzić ciepłe powietrze pomiędzy włóknami, a kontakt ze skórą uczynić bardziej przyjemnym materiał ten posiada szczotkowaną powierzchnię.
  3. Najbardziej wystawione na działanie zimna części nóg – przód uda i dół łydki – są zabezpieczone przed deszczem strategicznie umiejscowionymi powierzchniami przetworzonego materiału DWR (z trwałą impregnacją przeciwdeszczową).
  4. Zawiera przegubowy element kolanowy umożliwiający większy zakres ruchu oraz naturalne dopasowanie podczas biegu.
  5. Elementy odblaskowe czynią cię lepiej widocznym podczas biegu.

 

Kurtka Nike Storm Fly X Max

jak na tak lekką kurtkę jest to naprawdę solidne narzędzie, które nie pozwoli ci zmoknąć.

  1. Materiał Storm-FIT 10 podnosi nieprzemakalność do poziomu pozwalającego na wytrzymanie 10 000 mm ciśnienia wody (odpowiednika ciężkich opadów) i wciąż umożliwiającego na odprowadzanie potu.
  2. Specjalnie przeznaczony do biegania odpinany kaptur, pewnie utrzymywany przez przednie i tylne paski z zapięciami, pozostaje w miejscu podczas biegu.
  3. Odblaskowe elementy kurtki zagwarantują ci widoczność nawet podczas biegów w niedostatecznych warunkach oświetlenia.
  4. Osłony na dłonie z otworami na kciuki utrzymają ciepło dłoni.
  5. Specjalnie zaprojektowane opuszczane brzegi dostarczają dodatkowej osłony.

 

Buty Nike LunarGlide+ 3 Shield

niezrównana stabilność, niezwykle miękka amortyzacja oraz pewne dopasowanie w jednym modelu.

  1. Obuwie wyposażono w system Dynamic Support, który umożliwia płynne przemieszczanie stopy podczas biegu.
  2. Udoskonalone zastosowanie niezwykle miękkiej pianki Lunarlon wokół stopy poprawia amortyzację i komfort.
  3. Innowacyjny pasek w okolicy śródstopia poprawia dopasowanie i wsparcie stopy.
  4. Posiadają wkładki ocieplające.
  5. Przetworzona tkanina DWR (o przedłużonej nieprzemakalności) oznacza, że nie musisz unikać kałuż.
  6. Elementy odblaskowe zapewnią, że będziesz widoczny nawet w największym półmroku.

 

 

Poradnik biegacza<br>Jak biegać zimą?
Katarzyna Gierczak
2013-12-08 00:00
ASICS radzi: jak biegać długie dystanse?
Anna Matyjewicz
2012-05-31 00:00
Jak biegać w nocy
Katarzyna Gierczak
2011-11-25 00:00
Jak biegać zimą?
Wacław Katan
2011-10-25 00:00