Cierpienia maratończyka

Marcin Sielowski 2015-04-12 00:00

Bohaterami są nie tylko ci, którzy stanęli na podium, ale także ci, którzy ukończyli morderczy dystans 42 km i 195 metrów, pokonali swoje słabości, zmęczenie i przemogli ból.

Pasjonatów biegów maratońskich przybywa każdego roku – młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. Jedni przygotowują się do biegu maratońskiego przez lata, inni przez kilka miesięcy. Treningi, odpowiednia dieta, ćwiczenia w siłowni, specjalne obuwie, a do tego korzystanie z porad trenera lub tych znajdujących się na stronach internetowych. Zdawałoby się, że wszystko jest pod kontrolą. Przychodzi jednak taki moment, kiedy, z różnych powodów, nogi odmawiają posłuszeństwa, a ból wręcz paraliżuje.

Przyczyny

Najczęściej przyczyną takiego stanu jest przeciążenie mięśni, stawów i ścięgien. Do najczęstszych kontuzji można zaliczyć: zespół pasa biodrowo-piszczelowego, kolano biegacza, urazy w okolicy goleni, naderwanie mięśnia brzuchatego łydki, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, pęknięcie lub złamanie przeciążeniowe kości śródstopia, nie mówiąc o bólach w obrębie kręgosłupa, pachwiny i uda.

Nie należy lekceważyć objawów i samemu stawiać diagnozy. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Niestety, czasami mijają dni, a nawet tygodnie, zanim uda się dotrzeć na wizytę.

Co można zrobić?

Zwykle trzeba ograniczyć treningi (zmniejszenie kilometrażu) lub w ogóle z nich zrezygnować (w zależności od rodzaju kontuzji – od kilku dni do 6 tygodni), zastąpić bieganie pływaniem. Przy zapaleniu ścięgna Achillesa polecany jest stretching i zastosowanie wkładki pod piętę, noszenie miękkich butów. Przy naderwaniu mięśnia brzuchatego łydki chodzenie o kuli. W większości wypadków stosowanie maści i doustnych leków przeciwzapalnych. Pomocne może być uzupełnienie diety suplementami zawierającymi witaminy i minerały. Pomagają też chłodne okłady.

Żele, maści, kremy

Praktyka pokazuje, że osobom zmagającym się z zapaleniem ścięgna Achillesa, naciągnięciem mięśnia łydki czy zapaleniem rozcięgna podeszwowego znaczną ulgę przynoszą maści i żele stosowane miejscowo. Należy do nich DIP Rilif. Żel działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodzi obrzęk. Substancjami czynnymi tego leku są ibuprofen i mentol. Skojarzone działanie obu składników powoduje uśmierzenie bólu bardzo szybko po naniesieniu żelu na skórę, przy czym efekt utrzymuje się przez wiele godzin.

Zawsze jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego właśnie sportowcom poleca się krem DIP HOT Rozgrzewający. Preparat stosuje się najczęściej po treningu, wcierając go w obolałe miejsca. Powoduje on poprawę krążenia i uczucie rozgrzania. W efekcie ustępują lub zmniejszają się bóle mięśniowe i stawowe. Krem swoje działanie zawdzięcza substancjom czynnym – salicylanowi metylu, mentolowi oraz olejkom eukaliptusowemu oraz terpentynowemu.

DIP HOT


Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony - krem, zawiera salicylan metylu, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl

 

DIP RILIF

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek ze składników produktu leczniczego. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl
DIP/LINIA6/REK/15/03/008 MARATON

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.