Rekordowa edycja ORLEN Warsaw Marathon!

Tomasz Ignatowicz 2015-04-27 00:00

Za nami trzecia odsłona Narodowego Święta Biegania. Po zaciętej rywalizacji na królewskim dystansie zwyciężył Hayle Lemi Berhanu, osiągając doskonały rezultat – 2:07:57. Tytuł Mistrza Polski mężczyzn, podobnie jak rok temu, zdobył Henryk Szost, który pokonał maraton w czasie 2:10:11. Na starcie wszystkich biegów 25 i 26 kwietnia stanęło aż 40 tys. zawodników – tym samym udało się pobić kolejny rekord frekwencyjny. ORLEN Warsaw Marathon powróci 24 kwietnia 2016 r.

Na starcie wszystkich biegów tegorocznej odsłony ORLEN Warsaw Marathon zebrało się 40 tysięcy zawodników, których na trasie żywiołowo dopingowały tłumy kibiców. Kiedy punktualnie o 9.30 linię startu przekroczyli maratończycy oraz zawodnicy Biegu OSHEE 10 km, rozpoczęła się zacięta rywalizacja. Szczególnie emocjonujące były ostatnie kilometry, na których zmierzyli się ze sobą zawodnicy elity, czyli jedni z najlepszych długodystansowców na świecie. Zaciętą walkę wygrał Hayle Lemi Berhanu, osiągając rezultat 2:07:57. Henryk Szost po raz kolejny sięgnął po tytuł Mistrza Polski w maratonie, zdobywając Puchar Prezydenta RP. Wśród kobiet na królewskim dystansie niepokonana okazała się Fatuma Sado z czasem 2:26:25. Puchar Prezydenta RP w kategorii handbike trafił w ręce Rafała Wilka, który pokonał dystans 20,500 km w czasie 30:23.

W tym roku bardzo wysoko postawiłem sobie poprzeczkę, gdyż zeszłoroczny rezultat rozbudził moje oczekiwania – powiedział Henryk Szost po przekroczeniu linii mety. Przez wiele tygodni trenowałem w Stanach Zjednoczonych, aby przygotować się do pokonania trasy ORLEN Warsaw Marathon z jeszcze lepszym czasem. Zamierzałem pobić rekord Polski. Podjąłem ryzyko i narzuciłem sobie bardzo szybkie tempo, biegnąc razem z elitą. Tym razem nie powiodło się, ale gdybym miał pobiec dzisiaj raz jeszcze, nie zmieniłbym strategii.

Wiele emocji dostarczył także Bieg OSHEE 10 km. Na krótszym z dystansów rywalizowało ze sobą aż 13 tysięcy biegaczy. Najszybszym okazał się Hilary Kimaiyo, który osiągną rezultat 28:45. Wśród kobiet najszybsza okazała się Dominika Napieraj, z czasem 32:46.

Rywalizacja podczas tegorocznej edycji Narodowego Święta Biegania była niezwykle zacięta. Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim biegaczom, którzy zjawili się dziś na starcie, aby wspólnie uczestniczyć w największym biegu w Polsce – powiedział Leszek Kurnicki, szef komitetu organizacyjnego ORLEN Warsaw Marathon.

Tysiące osób uczestniczyło także w sobotnich biegach. W Charytatywnym Marszobiegu „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” wzięło udział aż 11 000 osób. Tym samym udało się zebrać 110 000 zł na rzecz Rodzinnych Domów Dziecka, wspieranych przez Fundację ORLEN – Dar Serca. 25 kwietnia odbyły się także „Bieg na TAK!” oraz przejazd Nightskating Warszawa.

ORLEN Warsaw Marathon to jednak nie tylko rywalizacja na trasie. W Narodowym Święcie Biegania wzięły także udział rzesze kibiców. Specjalnie dla nich przygotowane zostały trzy Strefy Kibica – na Mokotowie, Ursynowie oraz Wilanowie, gdzie na zebranych czekały koncerty, aktywności sportowe oraz bezpłatne badania.

Wiemy już, że ORLEN Warsaw Marathon powróci w przyszłym roku. Kolejna edycja odbędzie się 24 kwietnia.