Pasja, kalendarz, rehabilitacja

Gerard Banach 2016-01-11 00:00

Kalendarz biegacza 2016

Drodzy biegacze,
Prezentujemy Wam niezwykłe dzieło współpracy wielu osób i organizacji, autorski Kalendarz Biegacza 2016. Chcemy przede wszystkim, aby służył on w codziennym życiu, ale również by pomagał monitorować plany treningowe, zapamiętywał sukcesy sportowe, informował o ważnych wydarzeniach, dostarczał ciekawych informacji, był czymś co „wyróżnia z tłumu.” Kalendarz, to projekt dwóch organizacji: Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz klubu sportowego AZS AWF Kraków – Masters. Od początku jego istnienia (2015), zapraszamy do tworzenia jego zawartości różne organizacje i osoby, które funkcjonują w przestrzeni środowiska związanego z bieganiem. To naprawdę się udało. Imprezy masowe, biegi charytatywne, wszystkie imprezy biegowe zgłoszone do listopada 2015 z planem realizacji w 2016 roku, trenerzy i biegacze piszący do kalendarza. To również znane nazwiska w Polsce: Dariusz Kaczmarski, Wacław Mirek, Jerzy Skarżyński, Krzysztof Janik, Przemysław Niemczuk, Marek Dudziński, Paweł Kempa i inni, którzy w zeszłym roku wspierali naszą akcję. Należy również wspomnieć o światowej klasy oprawie graficznej, Julity Chudko-Szczerby i Piotra Dymusa – zdjęciach, które są sercem kalendarza. W tym roku, Magdalena Łączak, medalistka mistrzostw Europy i Świata w Skyrunningu, udostępniła swoje zdjęcie na okładkę. Cyklicznie, mamy wsparcie Festiwalu Biegowego w Krynicy – największej imprezy biegowej w Polsce. Dziękujemy Wam wszystkim. Mając takie wsparcie, chcemy pracować dalej.

Projekt już na starcie miał swoją ogromną wartość. Kiedy rozmawialiśmy z różnymi osobami, co myślą o takim produkcie, każdy mówił – to świetny pomysł. Nie ma czegoś takiego na rynku. Ludzie dalej lubią papier i telefon tego nie zastąpi. Trenerzy też podchwycili pomysł. Powstało coś więcej niż kalendarz i taki kurs chcemy utrzymać w przyszłym roku. Idei tworzenia go jest mnóstwo. Wiele z nich, nie zrealizowaliśmy ze względu na ograniczoną objętość kalendarza. To druga edycja, która została udoskonalona głosami użytkowników. Jesteśmy otwarci na współpracę i projekt ewoluuje. Chcemy, by robił to w jak najlepszą stronę. Dlatego zapraszamy wszystkich użytkowników i osoby zainteresowane, również w tym roku do współpracy. Gdy pojawią się jakieś pomysły, uwagi, przesyłajcie je do nas, chcemy go ciągle ulepszać, by ostatecznie wam służył jak najlepiej.

Od pomysłu do realizacji pierwszego projektu, minęło 6 miesięcy i był to bardzo owocny czas pracy. Zaprosiliśmy wiele osób i instytucji, życzliwych, zawsze kompetentnych i chcących dzielić się swoją wiedzą. Powstało wiele ciekawych pomysłów. Projekt jednoczył w pracy, wymagał dużo cierpliwości i precyzji. Uczył prawdziwej pracy. To naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Od ułożenia zawartości, wymyślenia grafiki i układu, kontaktach w sprawie przesłania bądź napisania tekstów, weryfikacji wielu treści z internetu. To również współpraca z drukarnią. Następnie logistyka związana z reklamą i dotarciem z tą informacją do Całej Polski! Rozdajemy ulotki, zaprojektowaliśmy plakaty, wysyłamy maile i dzwonimy, by wszyscy o tym wiedzieli! I ostatni etap to sprzedaż produktu. Część wysyłkowa w całą Polskę oraz odbiór osobisty. Odpowiedni monitoring wpłat. To prawdziwe życie. I tego się uczymy w Warsztatach Terapii Zajęciowej (WTZ) przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie. Być cały czas blisko prawdziwego życia, zadań, ról i odpowiedzialności.

Kalendarz biegacza 2016

Kalendarz to wielowymiarowa wartość.

W psychiatrii mówi się że „dobra praca jest lekarstwem”. Dlatego to również projekt rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Osób, które po kryzysie psychicznym, w takich ośrodkach, próbują wrócić do swoich ról społecznych poprzez kontakt z pracą i zajęciem, realizując trening umiejętności społecznych i ćwicząc komunikację interpersonalną. Potrzebują realnych zadań, chcą czuć się potrzebni i dowartościowani. Doświadczenie kryzysu utrudnia taki powrót, rozbija rzeczywistość na wiele elementów i sprawia że świat jest postrzegany jako nieprzyjazny. Często towarzyszy mu lęk. Warsztat, to bezpieczne miejsce by „trenować”, by „budować na nowo mosty, relacje międzyludzkie”, które pozwolą nabrać zaufania i wzbudzą chęć do współpracy. Wszystko to, dzieje się pod okiem terapeuty zajęciowego - koordynatora projektu.

Co nam to daje? Dzięki pracy nad Kalendarzem, mamy realne zadanie, które mobilizuje nas do pracy przez okres kilku miesięcy, mamy poczucie uczestniczenia w wielkim przedsięwzięciu, które autoryzujemy imieniem i nazwiskiem. Mamy sukces w zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej w firmie wolnorynkowej. Żeby zrozumieć skalę satysfakcji, wystarczy spojrzeć na wskaźniki rehabilitacji i zatrudnienia w Polsce osób niepełnosprawnych. Są bardzo słabe. Praca nadaje wartość i sens życiu, które często odbiera choroba. Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne, mogą tworzyć bardzo dobre projekty i dzięki nim wracać do zdrowia. Odzyskiwać siłę i wiarę w swoje możliwości.

Zakup tego kalendarza, przyczynia się do rehabilitacji naszych podopiecznych a cała kwota przeznaczona ze sprzedaży, idzie na cele statutowe Stowarzyszenia. Można również nas wesprzeć darowizną lub przekazaniem 1%. Więcej informacji o naszej działalności znajdziecie Państwo na stronie www.stowarzyszenie-rozwoju.eu
Zapraszam do zakupu. Koszt - 30 zł.

Stworzony z pasji do biegania i pomagania.

Ważne adresy:
www.stowarzyszenie-rozwoju.eu/kalendarz_biegacza
www.facebook.com/KalendarzBiegacza/
kalendarzbiegacza@gmail.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!