Tanie bieganie, czyli 6 sposobów na oszczędności dla biegaczy

Aleksandra Kulpa 2015-08-11 00:00

Jedną z wielu rzeczy, jakie kochamy w bieganiu, jest fakt, że zalicza się on do najtańszych hobby. Koszty, jakie pochłania, wydają się wyjątkowo niskie, zwłaszcza jeśli porównamy je z takimi dyscyplinami jak golf, tenis czy sporty ekstremale. Choć trudno w to uwierzyć, są jednak sposoby, aby nasza przygoda z bieganiem stała się jeszcze tańsza! Oto krótka lista trików, które sprawią, że rocznie zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych na naszym ulubionym hobby.

1. Postaw na starszy model butów do biegania

Sklepy sportowe starają się wyprzedać możliwie jak najwięcej zeszłorocznych linii – często w cenie kilkadziesięsiąt procent niższej. A ponieważ, przypadku obuwia do biegania, zmiany zachodzące pomiędzy poszczególnymi sezonami nie są na tyle duże, aby miały decydować o ich jakości, warto skorzystać z okazji i wybrać nieco starszy model. Poprzednie kolekcje swojej ulubionej marki znajdziesz w outletach internetowych.

2. Poszukaj tańszej odzieży

Podobnie jak w przypadku butów, zakup stroju z zeszłego, lub nawet sprzed dwóch sezonów, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj także, że dobrej jakości odzież do biegania wcale nie musi być z najwyższej półki. Choć warto postawić na sprawdzone marki, istnieje szereg mniej znanych producentów mogących pochwalić się bardzo dobrymi gatunkowo produktami. Poszukaj rekomendacji od innych biegaczy na forach internetowych. Jeśli biegasz regularnie i w zmiennych warunkach, to dobry pomysł, aby zainwestować w nieco bardziej zaawansowaną technologicznie odzież. W przeciwieństwie do strojów bawełnianych, tkaniny syntetyczne, takie jak Coolmax lub Dri-FIT, utrzymują wilgoć z dala od skóry, sprawiając, że użytkownik czuje się sucho i komfortowo niezależnie od panujących warunków.

3. Zadbaj o żywotność swojego ekwipunku

Zaleca się, aby wymieniać swoje buty do biegania każdorazowo po przebyciu około 500 – 600 km, jednak zakup nowego obuwia co kilka miesięcy może okazać się niezwykle kosztowne. Istnieją sprawdzone sposoby na przedłużenie żywotności obuwia sportowego. Przede wszystkim trzymaj swoje buty do biegania w chłodnym i suchym miejscu, w którym występuje nieograniczony dostęp do powietrza. Nie pozostawiaj ich na dłużej w torbie na siłownię lub bagażniku samochodu. Do ich czyszczenia użyj szczotki do szorowania oraz mydła i zimnej wody – unikaj natomiast ostrych środków piorących, takich jak wybielacze. W przypadku czyszczenia odzieży postępuj zgodnie z zasadami opisanymi na metkach ubrania.

4. Kupuj w internecie

Zakupy w specjalistycznych salonach sportowych mają swoje plusy, jednak ceny w nich są nieporównywalnie wyższe niż te dostępne w sklepach internetowych. O ile w przypadku wyboru pierwszych butów lepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dobrać model odpowiedni do naszej stopy i stylu biegania, o tyle w przypadku wtórnych zakupów zdecydowanie polecamy e-sklepy. Dodatkowe okazje cenowe i rabaty do większości z nich znajdziesz w serwisie Kupon.pl. Kody rabatowe Runnerinn, Presto, eSporting – pozwolą zaoszczędzić nawet spore sumy.

5. Rób zakupy poza sezonem

Okresowe wyprzedaże to idealna okazja do zakupu sezonowych ubrań. Kupując odzież zimową wiosną, możemy zaoszczędzić nawet -70% ceny! Obecnie w sklepach jest mnóstwo wiosennych kolekcji sportowych, które z powodzeniem można wykorzystać wczesną jesienią. Sprawdź, co oferuje twój ulubiony sklep!

6. Szukaj zniżek na siłownie

Większość biegaczy nie wyobraża sobie osiągania pożądanych rezultatów bez regularnego wysiłku siłowego. Karnety na siłownię nie należą do najtańszych, dlatego warto poszukać dodatkowych obniżek. Większość placówek oferuje specjalne promocje dla stałych klientów lub dla osób, które są w stanie korzystać z siłowni poza godzinami szczytu. Innym sposobem są zniżki na karnety dostępne w portalach zakupów grupowych takich jak Gruper lub Grupon.