WINGS FOR LIFE WORLD RUN POWRACA

Ignacy Karczewski 2015-10-07 00:00

8 maja 2016 roku odbędzie się 3. edycja Wings for Life World Run. Światowy bieg, o unikalnej formule sportowej, którego celem jest zbieranie funduszy na rzecz badań nad urazami rdzenia kręgowego, po raz kolejny zagości w ponad 30 krajach! Od dziś, na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com można się zapisywać na bieg. W tym roku zwiększony został limit miejsc, a możliwość startu w imprezie będą miały osoby, które ukończą 16 lat. 

Już po raz trzeci osoby na całym świecie będą miały możliwość wzięcia udziału w niezapomnianym wydarzeniu – Wings for Life World Run. Bieg zadebiutował w 2014 roku i od razu poruszył serca milionów osób – biegaczy, osób z niepełnosprawnością, kibiców i widzów, śledzących transmisję w mediach. Do minionej edycji zarejestrowało się ponad sto tysięcy osób, a w Poznaniu wyczerpany został limit 3000 uczestników. Tym razem liczbę tę zwiększono do 5000, a już od dzisiaj (1 października) można dołączyć do globalnej społeczności uczestników kolejnej edycji. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com

Poznań jest jedną z 34 potwierdzonych dotąd lokalizacji, w których odbędzie się Wings for Life World Run i tak jak w maju tego i ubiegłego roku, dzięki nowoczesnej technologii i przekazowi telewizyjnemu ponownie zagości w świadomości ludzi na całym świecie pragnących wspierać badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego i szerzyć świadomość tego problemu. 

Wings for Life World Run, to jedyny bieg na Ziemi, w którym nie ma tradycyjnej linii mety, a zastępują ją samochody pościgowe. 8 maja 2016, punktualnie o 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC) na całym świecie zawyją syreny, zatrąbią klaksony i wystrzelą pistolety startowe, a zawodnicy (od obu Ameryk po daleką Azję i Australię – niezależnie od pory dnia, czy pogody) wyruszą na trasy. 30 minut po nich wystartują samochody pościgowe, które poruszając się ze stałą, ale rosnącą wraz z upływem czasu prędkością, wyprzedzając biegaczy będą ich eliminować. Ostatni zawodnik i zawodniczka na trasie w danej lokalizacji zostaną lokalnymi zwycięzcami i w nagrodę otrzymają możliwość wyboru dowolnego miejsca, w którym chcieliby wystąpić za rok. Ostatni biegacze na świecie staną się globalnymi zwycięzcami i odbędą podróż dookoła świata. 

W tym roku w Polsce wygrał Bartosz Olszewski, który pokonał 73,46 km. Najlepszą z pań w Poznaniu była Dominika Stelmach z wynikiem 41,84 km. Obydwoje będą mogli wybrać lokalizację, w której wystartują w 2016 roku i jak zdradzają, będzie to prawdopodobnie Australia (tam też w nagrodę rywalizowali polscy zwycięzcy pierwszej edycji – Grzegorz Urbańczyk i Aga Głomb). 

„Nie będę nic wyolbrzymiał jak powiem, że to wydarzenie, to było coś niesamowitego i przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Transmisja TV, doping i gratulacje z całej Polski. Sam bieg jest genialny. Formuła z goniącą metą to coś nowego, co znakomicie się sprawdza i wprowadza urozmaicenie do rywalizacji. Pierwszy raz pobiegłem tyle kilometrów. W połączeniu z niesamowitą transmisją TV powstała impreza biegowa, którą interesowały się tysiące ludzi, zupełnie niezwiązanych z tą dyscypliną” – wspomina Olszewski i zdradza swoje plany – „Chcę być jeszcze lepiej przygotowany, niż w minionej edycji i mam nadzieję, że będę mógł walczyć o największe cele. Domyślam się, że w Australii, gdzie chciałbym pobiec, rywalizacja będzie bardzo mocna, jednak nie co dzień ma się okazję do odwiedzenia tego kontynentu, a ja uwielbiam podróżować!” – mówi zwycięzca Wings for Life World Run 2015, autor bloga warszawskibiegacz.pl

Wśród osób poruszających się na wózkach najdalej dotarli Jarek Wilczyński (26,06 km) i Katarzyna Roszyk (17,38 km). Najlepszy na świecie był Etiopczyk Lemawork Ketema startujący w Austrii. Wygrał po raz drugi z wynikiem 79,9 km. 

Tak jak w poprzednich edycjach opłata startowa wynosi 120 zł i w całości jest przekazywana na rzecz badań nad urazami rdzenia kręgowego, finansowanych lub wspieranych przez fundację Wings for Life. Nowością jest to, że w tym roku w imprezie będą mogły wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat (dotychczas uczestnicy musieli być pełnoletni). Podobnie, jak ostatnio wystartować mogą osoby na wózkach.